DiverseHandbal

HCM Rm. Vâlcea s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

* după ce a dispus în deplasare, de Corona Braşov, cu scorul de 31-27

În această seară, HCM Rm. Vâlcea a reuşit să-şi îndeplinească unul dintre obiectivele cu care a plecat la drum în actualul sezon, prin calificarea în Final Four-ul Cupei României. Echipa antrenată de Gheorghe Sbora a dispus în deplasare, de Corona Braşov, cu scorul de 31-27 (după 17-12, la pauză).

Vâlcencele au început foarte bine meciul de la poalele Tâmpei, iar după ce s-au desprins rapid pe tabela de marcaj au controlat cu autoritate prima repriză. Astfel, HCM a avut chiar şase goluri în plus, la un moment dat: 17-11, în minutul 28! Imediat după pauză, Iryna Glibko & Co. s-au mai detaşat o dată la şase „lungimi”: 19-13, în minutul 34. Apoi, a urmat însă o perioadă de declin pentru HCM, de care Corona a profitat din plin şi a întors miraculos rezultatul! Braşovencele au condus cu 21-20 (în minutul 45) şi cu 22-21 (în minutul 47)! Echipa vâlceană şi-a regăsit însă imediat luciditatea şi a trecut din nou în avantaj, iar în minutul 53, când scorul devenise 28-23 pentru HCM, soarta meciului era deja pecetluită. Până la urmă, partida s-a încheiat cu 31-27 pentru HCM, care a acces astfel, în premieră, la turneul final al Cupei României.

Ucraineanca Iryna Glibko (11 goluri) a fost cea mai prolifică jucătoare a echipei vâlcene

În acest duel, cea mai prolifică jucătoare din tabăra vâlceană a fost ucraineanca Iryna Glibko, care a înscris de 11 ori, din care trei goluri au fost din 7 metri. Altfel, pe lista marcatoarelor pentru HCM şi-au mai trecut numele Marta Lopez Herrero (6 goluri), Carmina Bădiţă-Manea (3), Maria Gavrilă (3), Alicia Fernandez Fraga (3), Andreea Adespii Molnar (2), Sara Vukcevic (2) şi Natallia Vasileuskaya (1).

Pe lângă HCM Rm. Vâlcea, la turneul final al Cupei României, care va avea loc în luna mai, s-au mai calificat echipele CSM Bucureşti, CSM Roman şi Dunărea Brăila. (N.C.)