HCM Rm. Vâlcea s-a apropiat la patru puncte de podiumul Ligii Naţionale

Sâmbătă după-amiază, HCM Rm. Vâlcea a revenit în faţa propriilor suporteri, după o pauză de mai bine de o lună. „Municipalele” au fost aşteptate cu entuziasm de iubitorii handbalului de la poalele Capelei, care au venit în număr mare (aproximativ 1700) pentru a le susţine în tentativa acestora de a obţine un nou succes în Liga Naţională, de această dată în faţa formaţiei CSM Bistriţa. „Seno” şi colegele sale le-au răsplătit eforturile.

Au reuşit să câştige pentru a cincia oară în 2017! Oaspetele şi-au vândut, însă, scump pielea. În prima repriză, Oana Chirilă & Co. au dictat ritmul, HCM aflându-se tot timpul în căutarea egalării. A fost un scenariu similar partidei din runda precedentă, de la Cisnădie, numai că de această dată adversarele au fost cele care au terminat prima repriză pe plus. Au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, scor 13-15. Handbalistele pregătite de secundul Naţionalei, Horaţiu Paşca, s-au menţinut la timonă până în minutul 40. Cioaric a restabilit egalitatea pe tabelă: 20-20. În minutul 43, tot Cioaric a adus pentru prima dată în acest meci HCM-ul în avantaj: 22-21. Gazdele au mărit apoi ecartul la două goluri, însă Bistriţa nu a cedat şi în minutul 49 a restabilit echilibrul: 24-24. A fost ultima dată când cele două formaţii s-au aflat la egalitate. Finalul a aparţinut handbalistelor vâlcene, care au câştigat, până la urmă, confruntarea, fără emoţii, la diferenţă de patru goluri, cu scorul de 32-28.

Cea mai bună marcatoare a HCM-ului a fost căpitanul echipei, Mihaela Ani-Senocico, autoare a şapte goluri. Pentru Vâlcea au mai înscris: A. Adespii (6), C. Cioaric (4), A. Simion (4), N. Safta (3), M. Gavrilă (2), C. Florica (2), P. Vizitiu (2), H. Stoicănescu (1) şi Fl. Craiu (1).

Cu acest succes, HCM a urcat pe locul 5 în Liga Naţională şi se află, în acest moment, la doar patru puncte depărtare de podium. În etapa viitoare, trupa lui Sbora şi Dinu va juca în deplasare cu ultima clasată, CSM Unirea Slobozia. (S.S.)