Liga NationalaHandbal

HCM Rm Vâlcea a pierdut meciul de la Braşov

Seria succeselor obţinute de echipa de handbal vâlceană în 2017 a fost întreruptă duminică de către Corona Braşov. HCM nu a mai reuşit acelaşi joc bun ca în partidele cu Brăila, Craiova sau Cluj şi s-a văzut nevoită să accepte înfrângerea în etapa a 16-a. Echipa pregătită de Dumitru Berbece a controlat jocul de la un capăt la altul, aflându-se tot timpul la conducere (cu excepţia minutului 3, când tabela indica egalitate: 1-1) . În prima repriză, diferenţa a fost făcută de portarul Denisa Dedu, care s-a opus golului în nenumărate rânduri, turnând, practic, plumb în  picioarele vâlcencelor. HCM a avut şansa de a scoate in-extremis un rezultat bun, însă la 22-20, „municipalele” au făcut câteva greşeli impardonabile, care au anulat orice oportunitate de a întoarce soarta partidei. Întâlnirea de la Braşov s-a încheiat la scorul de 25-21 pentru gazde, care, cu acest succes, au urcat pe locul 6 în Liga Naţională, surclasând HCM-ul (datorită golaverajului mai bun). În partida cu Corona, pentru formaţia pregătită de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu au punctat: Mihaela Ani-Senocico (5 goluri), Gavrilă (4), Adespii (4), Stoicănescu (2), Safta (2), Simion (2), Vizitiu (1) şi Cioaric (1). (S.S.)