HCM Rm. Vâlcea a pierdut locul 2 după eşecul de la SCM Craiova

* trupa din Bănie a învins cu 25-22 (după 13-6, la pauză)

HCM Rm. Vâlcea a fost învinsă de SCM Craiova, în derbiul celei de-a 15-a etape din Liga Florilor. Partida a avut loc joi, 8 februarie, în Polivalenta din Bănie, şi s-a încheiat cu victoria formaţiei gazdă, cu scorul de 25-22 (după 13-6, la pauză). În urma acestui succes, SCM Craiova a egalat HCM-ul în clasament (ambele echipe având câte 33 de puncte în cont) şi a urcat pe locul 2 în Liga Florilor, graţie avantajului rezultatelor directe. Aşa cum se cunoaşte, doljencele s-au impus şi în tur, în Sala Traian, cu 28-24.

Vâlcencele, record de ineficienţă în prima repriză: au marcat doar de şase ori!

În prima repriză, elevele lui Aurelian Roşca n-au rezistat deloc presiunii celor aproape 4000 de de spectatori care au luat cu asalt Sala Sporturilor din Craiova. Handbalistele noastre au fost copleşite de miza jocului, iar staff-ul tehnic n-a găsit soluţiile necesare pentru a contracara jocul dârz al gazdelor, condiţie esenţială pentru a izbândi într-un meci atât de important. Iar asta deşi HCM era superioară din punct de vedere fizic, din moment ce, în ultima lună, a jucat doar de cinci ori, în timp ce trupa din Bănie avea 10 jocuri în cont (cinci în Liga Florilor şi cinci în grupele Cupei EHF).
Nimic nu a mers în angrenajul formaţiei vâlcene, Iryna Glibko a fost blocată total de adversare în timp ce austriaca Petra Blazek a pierdut clar duelul de la distanţă cu tricolora Yuliya Dumanska, ale cărei intervenţii de senzaţie i-au încântat la maximum pe suporterii craioveni. Deşi a avut un start pozitiv şi a condus cu 2-0 până prin minutul 8, HCM s-a prăbuşit ulterior, iar pe fondul unor eliminări consecutive în tabăra noastră (unele mult prea uşor acordate, spre disperarea oficialilor vâlceni), scorul a urcat încet, dar sigur, în favoarea craiovencelor. Astfel, după 26 de minute, HCM nu avea decât 4 goluri în cont, iar la finele primei reprize a ajuns la 6. Astfel, gruparea antrenată de Aurelian Roşca a înregistrat cea mai puţin eficientă repriză din acest sezon.

Elevele lui Aurelian Roşca au jucat altceva după pauză şi s-au apropiat la trei goluri

După 13-6 la pauză, formaţia antrenată de Bogdan Burcea a început foarte bine şi repriza secundă şi s-a desprins chiar la opt goluri: 14-6, 15-7, 16-8 şi 17-9. Diferenţa maximă s-a consemnat ultima oară în minutul 39. Din acel moment, SCM Craiova a mai slăbit ritmul, doljencele fiind cu gândul, probabil, şi la cealaltă partidă importantă pe care au disputat-o săptămâna trecută, în deplasare, în Danemarca, la Randers, unde s-a impus duminică, 11 februarie, cu scorul de 29-25, şi a acces astfel în sferturile Cupei EHF.
HCM a încercat să profite de căderea gazdelor şi s-a apropiat la doar trei „lungimi” (18-15, în minutul 47). SCM Craiova a avut însă luciditatea să se desprindă, din nou, la şase goluri, în câteva rânduri (22-16, 23-17, 24-18, 25-19), şi să tranşeze astfel definitiv soarta derbiului în favoarea sa. Pe final, Vâlcea a marcat de trei ori consecutiv, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 25-22 pentru trupa din Bănie. (N.C.)