Liga Nationala

HCM Rm. Vâlcea a pierdut în faţa penultimei clasate, Danubius Galaţi

După înfrângerea categorică suferită în faţa campioanei României, CSM Bucureşti, HCM Rm. Vâlcea a pierdut din nou în Liga Naţională. De această dată, „municipalele” au fost învinse, tot pe teren propriu, de penultima clasată, Danubius Galaţi.

Elevele lui Sbora şi Dinu au condus o singură dată în acest meci, în minutul 5, când Simion a marcat pentru scorul de 2-1, în urma unui contraatac. În rest, gălăţencele s-au aflat tot timpul la timonă. În prima repriză, au avut chiar şi şapte goluri avans (6-13, în minutul 21). După pauză, „municipalele” au părut mai hotărâte. Au încercat să schimbe cursul jocului, însă oaspetele nu au cedat. Au tras din greu pentru a pleca de la Vâlcea cu un rezultat pozitiv. Krnic nu a putut fi blocată. Muntenegreanca a marcat din toate poziţiile, ajungând la un total de 15 goluri. E adevărat că nici „poarta” nu a ajutat deloc echipa vâlceană. Cu toate acestea, cu patru minute înainte de final, a reapărut flacăra speranţei în rândul iubitorilor handbalului vâlcean. HCM s-a apropiat la doar două lungimi distanţă de Danubius (scor 28-30, iar apoi 30-32), dar nu a reuşit să întoarcă rezultatul. Meciul s-a încheiat la scorul de 34-31 în favoarea echipei pregătită de Valeriu Costea. La HCM, cea mai bună marcatoare a fost Andreea Adespii, care a avut 12 reuşite. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit: Simion (8), Vizitiu (4), Florica (3), Safta (2), Ani-Senocico (1) şi Craiu (1). În următoarea etapă, HCM va juca la Zalău, echipă care nu a mai pierdut vreun punct pe teren propriu de şase luni. Meciul va avea loc luni, 3 aprilie, de la ora 19.00. (S.S.)