HCM Rm. Vâlcea a pierdut fără drept de apel la Zalău

Demoralizate după ultimele două eşecuri de pe teren propriu, cu CSM Bucureşti şi Danubius Galaţi, „municipalele” nu şi-au regăsit ritmul nici la Zalău. Au făcut o primă repriză extrem de proastă, chiar umilitoare. În 30 de minute nu au reuşit să înscrie decât de cinci ori. În aceste condiţii, gazdele nu au fost nevoite să se întrebuinţeze prea mult pentru obţinerea celor trei puncte. Meciul a fost câştigat încă din primul mitan. În această primă repriză, nimic nu a mers pentru HCM. Pe lângă alte multe ratări, jucătoarele echipei vâlcene au trimis de patru-cinci ori mingea în bară, fiind lipsite de inspiraţie inclusiv la executarea loviturilor de la 7 metri. Au ratat nu mai puţin de patru aruncări, transformând doar două. Au ratat Gavrilă (după ce reuşise să înscrie la prima încercare), Simion, Adespii şi Senocico. În afară de Gavrilă, din 7 metri a mai înscris şi Vizitiu. S-a intrat la vestiare la 16-5, scor neobişnuit pentru un meci de Liga Naţională. În această repriză, doar Safta s-a mai zbătut, însă singură nu a reuşit să facă faţă trupei lui Gheorghe Tadici. În partea secundă, gazdele nu au mai forţat. Tadici şi-a permis să testeze şi jucătoarele care au evoluat mai puţin până acum. „Municipalele” au avut o altă atitudine, reuşind să mai spele din ruşine. Vizitiu s-a evidenţiat, punctând aproape de fiecare dată când a avut ocazia. Repriza a doua s-a terminat la egalitate: 16-16. Aşadar, HC Zalău s-a impus cu scorul de 32-21 în faţa formaţiei vâlcene şi îşi continuă lupta pentru locul 3. Pentru HCM au punctat la Zalău: Vizitiu (9 goluri), Adespii (3), Senocico (2), Craiu (2), Safta (2), Stoicănescu (1), Simion (1) şi Gavrilă (1). (S.S.)