HCM Rm. Vâlcea a obţinut o victorie de senzaţie la Brăila (25-16)

După o pauză de trei săptămâni, HCM Rm. Vâlcea a disputat, duminică după amiază, un nou meci în Liga Naţională de handbal feminin. Elevele lui Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, echipa Dunărea Brăila. Cu portarul Petra Blazek în zi de graţie (care a parat aproape toate aruncările tari ale adversarelor, în prima repriză), dar şi cu o linie de 9 metri de-a dreptul senzaţională (în care au excelat Maria Gavrilă, Andreea Adespii-Molnar şi ucraineanca Iryna Glibko), formaţia vâlceană s-a impus la pas, cu scorul de 25-16 (după 9-4, la pauză).

Austriaca Petra Blazek a închis complet poarta în cea de-a doua jumătate a primei reprize

HCM Rm. Vâlcea a avut iniţiativa pe teren încă din startul meciului, când s-a instalat la cârma jocului. „Municipalele” s-au desprins la 3-1 în minutul 11, dar adversarele aveau să restabilească repede egalitatea (4-4, în minutul 16). Din acel moment, pe teren a existat însă doar o singură echipă: cea antrenată de Aurelian Roşca. HCM n-a mai încasat niciun gol în cea de-a doua jumătate a primei reprize, astfel că s-a desprins la 9-4, în minutul 30, diferenţă care avea să fie decisivă pentru soarta meciului
Nici după pauză brăilencele n-au putut să revină în joc, ci dimpotrivă, avantajul a crescut în continuare în favoarea formaţiei vâlcene: la şase „lungimi” (13-7, în minutul 39), şapte (17-10, în minutul 48) şi chiar la opt (21-13, în minutul 56). Până la urmă, partida avea să se încheie cu o diferenţă de nouă goluri pentru HCM Rm. Vâlcea, după ce Maria Gavrilă a punctat de două ori consecutiv în ultimul minut de joc (25-16).

Duminica trecută, Maria Gavrilă (6 goluri) a fost cea mai prolifică jucătoare vâlceană

Graţie celor două „boabe” reuşite în ultimele 30 de secunde, Maria Gavrilă a devenit cea mai prolifică jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea în meciul de la Brăila, deoarece şi-a trecut de şase ori numele pe lista marcatoarelor. Pentru formaţia antrenată de Aurelian Roşca au mai punctat Andreea Adespii (5 goluri), Alexandra Badea (5), Iryna Glibko (4), Cristina Florică (2), Natasa Krnic (1), Sara Vukcevic (1) şi Raluca Băcăoanu (1). (N.C.)