Liga Nationala

HCM Rm. Vâlcea a învins „U” Cluj (34-27) şi a revenit pe locul 3 în Liga Florilor

* acesta a fost primul meci pe care echipa noastră l-a jucat după plecarea lui Aurelian Roşca

HCM Rm. Vâlcea s-a impus cu scorul de 34-27 (după 16-11, la pauză), în faţa formaţiei „U” Cluj-Napoca, într-o partidă care s-a disputat luni, 5 martie, în Sala Traian, şi a contat pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor. Acesta a fost primul meci pe care echipa vâlceană l-a disputat după plecarea antrenorului Aurelian Roşca şi a secundului Ionel Gheorghe. Aşa cum se cunoaşte, în acest moment, pe banca tehnică a HCM-ului se află experimentatul Gheorghe Sbora (71 de ani), care e ajutat de Mia Rădoi (secund) şi Ildiko Kerekes Barbu (antrenor cu portarii).

Diferenţa maximă din prima repriză a fost de cinci goluri, iar în cea de-a doua – de şapte goluri

Cu excepţia primelor şapte minute de joc, când scorul a fost egal (1-1 şi 2-2), HCM Rm. Vâlcea s-a aflat permanent la conducere pe tabela de marcaj. Prin prisma diferenţei clare de valoare dintre cele două combatante, echipa noastră nici n-a avut nevoie să se forţeze prea mult pentru a se desprinde de ardelence. Handicapul maxim din prima repriză a fost de cinci goluri (13-8, în minutul 22) şi s-a repetat şi la pauză (16-11).
După revenirea de la vestiare, vâlcencele au mărit ecartul la şapte „lungimi”, diferenţa care s-a consemnat în mai multe rânduri (18-11, 19-12, 20-13, 22-15, 23-16, 24-17, 25-18, 26-19, 27-20, 28-21), astfel că nu s-a mai pus deloc problema învingătoarei. Totuşi, pe final, „U” Cluj a profitat de faptul că HCM a redus turaţia motoarelor şi s-a apropiat la doar trei goluri (29-26, în minutul 56), spre stupefacţia celor câteva sute de spectatori din tribunele Sălii Traian. După 31-27, în minutul 58, elevele lui Gheorghe Sbora au reuşit să înscrie de trei ori consecutiv şi au pecetluit rezultatul final: 34-27. (N.C.)