HCM Rm. Vâlcea, înfrângere ruşinoasă la Galaţi. „Să vină odată vacanţa!”

La patru zile după semi-eşecul de la Zalău (26-26), unde jucătoarele şi oficialii vâlceni au avut ca scuză faptul că „ne-au furat arbitrii”, HCM a înregistrat o nouă sincopă în Liga Florilor. Astfel, sâmbătă, 14 aprilie, echipa antrenată de Gheorghe Sbora a fost învinsă, în deplasare, de Danubius Galaţi, cu scorul de 25-22, deşi Iryna Glibko & Co. au condus la pauză cu 14-12. Eşecul e umilitor (dacă se poate spune aşa, având în vedere că HCM a evoluat pe terenul penultimei clasate din campionatul intern!) şi se aseamănă cu cel din meciul pe care vâlcencele l-au disputat pe 28 februarie, la CSM Slatina (partidă pierdută cu scorul de 20-16, care a dus şi la demisia lui Aurelian Roşca).

Iryna Glibko & Co. au condus cu trei goluri în prima repriză, dar apoi s-au „stins”

La Galaţi, vâlcencele au făcut o primă repriză bună, chiar dacă au fost conduse în startul jocului (cu 2-0, 3-1, 4-2) şi chiar cu 5-2 (în minutul 12). Elevele lui Sbora au marcat apoi de patru ori consecutiv şi au trecut în avantaj (6-5, în minutul 16). Ulterior, s-au desprins chiar la trei goluri diferenţă (11-8, 12-9, 13-10). Până la urmă, HCM a intrat la vestiare cu un avantaj de două „boabe”: 14-12.

Danubius Galaţi a avut un avantaj de şase goluri, în ultimele zece minute de joc

Din păcate, în cel de-al doilea mitan, Iryna Glibko şi coechipierele sale au evoluat mult sub aşteptări, iar acest lucru le-a permis jucătoarelor gălăţene să întoarcă rezultatul, încet-încet, în favoarea lor. Danubius a restabilit egalitatea în minutul 35 (14-14), iar, după ce HCM s-a mai distanţat o dată la 16-14 (în minutul 38), jucătoarele pregătite de Valeriu Costea au pus cu adevărat stăpânire pe joc. Astfel, de la 17-17 (în minutul 44), trupa de la malul Dunării a punctat de patru ori la rând pe tabela de marcaj şi s-a distanţat la 21-17 (în minutul 50). Mai mult decât atât, peste doar cinci minute, avantajul echipei gazdă a urcat chiar la şase goluri (24-18 şi 25-19). HCM a redus puţin din handicap pe final şi a mai „îndulcit” eşecul, meciul terminându-se cu scorul de 25-22 pentru Danubius.
Formaţia de la malul Dunării a luat astfel „o gură importantă de oxigen” în lupta pentru salvarea de la retrogradare. De partea cealaltă, jucătoarele vâlcene au arătat că se află deja în vacanţă după ce au obţinut calificarea în viitorul sezon al cupelor europene, prin faptul că au jucat finala Cupei României, pe 1 aprilie. (N.C.)