HCM Rm. Vâlcea a încasat 9 eliminări în derbiul de la Craiova

* de partea cealaltă, formaţia din Bănie s-a ales doar cu 8 jucătoare penalizate

HCM Rm. Vâlcea a pierdut meciul din Bănie, de joi, 8 februarie, din cauza faptului că a fost depăşită clar de echipa adversă în prima repriză. În acel mitan, formaţia antrenată de Aurelia Roşca a suferit însă nu mai puţin de şase eliminări de câte două minute, care au decimat angrenajul pus la punct de staff-ul tehnic. Oficialii vâlceni au luat adesea foc, pe motiv că unele dintre sancţiuni au fost acordate mult prea uşor de buzoienii Georgian Băducu şi Răzvan Voicu. Cei doi arbitri ai partidei le-au eliminat pe Cristina Florica (în minutele 5 şi 19), Ines Khouildi (8, 30) şi Natallia Vasileuskaya (11, 18). În comparaţie, în tabăra adversă s-au consemnat doar patru eliminări în prima repriză: Andreea Pricopi (în minutul 20), Bobana Klikovac (24), Jelena Trifunovic (28) şi Cristina Zamfir-Florianu (30).

Bielorusa Natallia Vasileuskaya a primit din nou cartonaşul roşu, în minutul 43

După pauză, „fluieraşii” le-au mai trimis pe banca tehnică, pentru câte două minute, pe vâlcencele Sara Vukcevic (în minutul 42), Natallia Vasileuskaya (43) şi Alicia Fernandez Fraga (54). Pentru că a fost eliminată din nou de trei ori, bielorusa Natallia Vasileuskaya a primit, şi de această dată, cartonaşul roşu. La fel s-a întâmplat şi în meciul de pe teren propriu cu Corona Braşov (câştigat de vâlcence cu 30-25), când interul dreapta a încasat trei eliminări până în minutul 48. De partea cealaltă, Craiova a mai avut după pauză alte patru eliminări: Zeljka Nikolic (minutul 40), Andreea Rădoi (46), Teodora Popescu (56), Valentina Ardean-Elisei (58).
Calculul final indică faptul că, în derbiul de joia trecută, SCM Craiova a avut, în total, 16 minute de eliminare, în timp ce HCM Rm. Vâlcea – 18. (N.C.)