HCM Rm. Vâlcea a câştigat şi cel de-al doilea meci amical cu Naţionala României de junioare

Marţi, 14 martie, în Sala Sporturilor „Traian”, HCM Rm. Vâlcea şi echipa naţională de junioare a ţării noastre s-au întâlnit din nou într-un meci amical. Şi de această dată victoria a aparţinut echipei mai experimentate. Gruparea pregătită de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu s-a impus la zece goluri diferenţă, cu scorul de 38-28. La finalul primei reprize, ecartul era de doar şase goluri (scor 19-13). Cea mai bună marcatoare a HCM-ului în acest duel a fost Ana-Maria Simion, care a perforat poarta adversă de 14 ori. Antrenorii echipei vâlcene nu s-au putut baza pe Craiu, Khouildi şi Blazek, plecate la loturile naţionale, însă, în lipsa lor, în repriza secundă au apelat la câteva junioare de la Energetic. De partea cealaltă, selecţionerii României, Ion Ivan şi Marius Dănuleţ, au încercat să urmărească evoluţia tuturor jucătoarelor pe care le au în lot în perspectiva Trofeului Carpaţi. Printre handbalistele care au intrat pe teren s-a regăsit şi Alicia Gogîrlă, care este legitimată la clubul Chimia. În repriza secundă, aceasta a înscris de trei ori pentru echipa naţională de junioare a ţării noastre. Însă, pentru că este mult mai mică (de vârstă) decât celelalte „tricolore” de la această categorie, Alicia nu a primit „undă verde” din partea FRH pentru a juca şi la Trofeul Carpaţi, întrecere care se va desfăşura la finele acestei săptămâni, în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea. (S.S.)