HCM Rm. Vâlcea a câştigat fără să forţeze meciul cu Dunărea Brăila şi s-a calificat pentru sezonul viitor al Cupei EHF

HCM Rm. Vâlcea şi-a respectat cu brio statutul de favorită în meciul pe care l-a disputat sâmbătă, 31 martie, cu Dunărea Brăila, în semifinalele Final Four-ului Cupei României, care a avut loc week-end-ul trecut, în Sala „Olimpia”, din Ploieşti. Formaţia antrenată de Gheorghe Sbora s-a impus, chiar şi fără să forţeze prea mult, cu scorul de 29-23 (după 17-12, la pauză).

Elevele lui Gheorghe Sbora au condus permanent pe tabela de marcaj

Aşa cum era de aşteptat, vâlcencele au început duelul în trombă şi s-au desprins rapid pe tabela de marcaj (4-0, în minutul 7). Elevele lui Florentin Pera n-au reuşit decât în puţine rânduri să se ridice la pretenţiile unei confruntări de o asemenea importanţă, astfel că tot HCM a fost „vioara întâi” şi în continuare. După 7-2, 8-3, 9-4 şi 10-6, scorul a urcat chiar la 11-5, 12-6 şi 13-7 (în minutul 20), această diferenţa de şase goluri fiind cea mai mare din prima repriză. Până la urmă, echipa vâlceană a intrat la pauză doar cu cinci „lungimi” în plus (17-12), dar avantajul era liniştitor, ţinând cont de faptul că brăilencele nu au dat deloc semne că pot să întoarcă rezultatul.

Dunărea Brăila s-a apropiat la doar două goluri în startul reprizei secunde

Totuşi, în startul celui de-al doilea mitan, HCM Rm. Vâlcea a avut aproape opt minute de declin, în care n-a înscris niciun gol, iar Dunărea Brăila s-a apropiat la doar două goluri: 17-15. N-a fost însă decât un „foc de paie”, deoarece elevele lui Sbora şi-au regăsit cât se poate de repede cadenţa şi s-au detaşat, din nou, încet-încet, de adversare. Astfel, scorul a urcat la 24-18, în minutul 47, moment în care era evident că echipa noastră nu mai poate rata victoria. De altfel, tot la şase goluri aveau să şi câştige meciul vâlcencele: 29-23.
În acest duel, cele mai multe goluri pentru formaţia antrenată de Gheorghe Sbora au fost înscrise, ca de obicei, de ucraineanca Iryna Glibko, care a punctat de şapte ori. Pe lista marcatoarelor, din tabăra vâlceană, şi-au mai trecut numele Alexandra Gavrilă (4 goluri), Sara Vukcevic (4), Raluca Băcăoanu (3), Cristina Florica (3), Natallia Vasileuskaya (2), Alicia Fernandez Fraga (2), Marta Lopez Herrero (2), Andreea Adespii Molnar (1) şi Alexandra Badea (1). (N.C.)