HCM Rm. Vâlcea a bifat două amicale utile cu Rapid Bucureşti

* elevele lui Aurelian Roşca s-au impus în ambele partide din week-end-ul trecut, cu 34-24 şi 29-27

HCM Rm. Vâlcea a câştigat ambele meciuri amicale pe care le-a disputat week-end-ul trecut, în Sala Traian, în compania echipei Rapid Metrou Bucureşti, nou-promovată în Liga Florilor. În partida de vineri, 13 octombrie, Iryna Glibko (FOTO) şi coechipierele sale s-au impus clar, cu 34-24 (după 17-9, la pauză). Interesant este faptul că, în acest prim duel, Rapid a deschis scorul chiar prin vâlceanca Oana Bucă, o tânără jucătoare originară din comuna Lăpuşata. Pe de altă parte, mai merită menţionat că staff-ul tehnic al HCM-ului nu le-a folosit deloc pe portarii Petra Blazek şi Dianca Ciucă şi nici pe tunisianca Ines Khouildi. Ulterior, sâmbătă, 14 octombrie, duelul dintre cele două formaţii a fost însă mult mai echilibrat, iar elevele lui Aurelian Roşca au învins doar cu 29-27 (după 14-12, la pauză).
Aşa cum se cunoaşte, cele două meciuri amicale pe care HCM le-a jucat cu Rapid au fost programate pentru că formaţia vâlceană a beneficiat de o mini-vacanţă de două săptămâni în competiţia internă. „Municipalele” vor disputa următorul joc în Liga Florilor chiar la finele acestei săptămâni, tot în Sala Traian. Duminică, 22 octombrie, de la ora 16.00, HCM Rm. Vâlcea va înfrunta nou-promovata CSM Slatina. Viitoarea adversară ocupă ultimul loc în clasamentul la zi al campionatului feminin, aşa că va fi „o pradă uşoară” pentru vâlcence. (N.C.)