Liga NationalaDiverse

HCM a învins în Giuleşti şi s-a calificat în sferturile Cupei României

* sâmbătă, 24 februarie, de la ora 16.00, elevele lui Aurelian Roşca vor disputa un nou meci în Liga Florilor, în Sala Traian, în compania echipei Dunărea Brăila

Miercuri seara, HCM Rm. Vâlcea a debutat oficial în actuala ediţie a Cupei României – Fan Courier. Jucătoarele antrenate de Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, în Sala Giuleşti din Capitală, echipa locală, Rapid Bucureşti. Partida a contat pentru optimile de finală ale competiţiei. Aşa cum era de aşteptat, duelul s-a încheiat cu victoria lejeră a formaţiei vâlcene, care s-a impus cu scorul de 31-24 (după 15-11, la pauză). HCM s-a calificat astfel în sferturile Cupei Românei, fază în care va întâlni, tot în deplasare, echipa Corona Braşov.
Victoria reconfortantă din Giuleşti are rolul de a le aduce un plus la capitolul moral elevelor lui Aurelian Roşca. Mai ales după rezultatele nefaste din ultima perioadă. Aşa cum se cunoaşte, vâlcencele au suferit două înfrângeri în precedentele două meciuri oficiale pe care le-au jucat (22-25, în deplasare, la SCM Craiova, şi 21-26, pe teren propriu, cu CSM Bistriţa).
La finele acestei săptămâni, elevele lui Aurelian Roşca îşi vor relua parcursul din Liga Florilor, cu obiectivul de a se menţine pe unul dintre primele trei poziţii ale ierarhiei, de pe care pot evolua cu siguranţă în cupele europene, în sezonul viitor. Astfel, sâmbătă, 24 februarie, de la ora 16.00 (în direct şi pe TVR 2), HCM va primi, pe teren propriu, în Sala Traian, vizita formaţiei Dunărea Brăila. (N.C.)