Handbaliştii de la HCM Torok, vicecampioni naţionali!

Între 8 şi 11 iunie, la Bacău, a avut loc turneul final de juniori 4. La acesta au obţinut
calificarea 16 echipe. Printre formaţiile care au intrat în lupta pentru câştigarea marelui
trofeu s-a regăsit şi HCM Torok. Gruparea vâlceană a făcut parte din grupa C, în care
au mai fost repartizate Top Arena Topoloveni, CSŞ Medgidia şi HC Odorhei. Vâlcenii
au câştigat toate cele trei partide (33-25 cu Arena Topoloveni, 23-16 cu HC Odorhei şi
22-18 cu CSŞ Medgidia) şi au acces în grupele principale. Aici, s-au impus cu scorul
de 23-22 în faţa celor de la LPS Iaşi şi au pierdut cu 22-20 confruntarea cu CSM
Bucureşti. S-au calificat în semifinale. Au obţinut dreptul de a juca pentru titlul naţional
după ce au câştigat şi partida cu LPS Suceava (cu 26-23). În finală, au dat din nou peste CSM Bucureşti, echipă care s-a bucurat de succes şi în această ultimă dispută (25-20). Vâlcenii au cucerit medaliade argint, realizând, astfel, cea mai mare performanţă din handbalul masculin de la poalele Capelei. Odată cu terminarea
campionatului, s-a încheiat şi colaborarea dintre HCM Torok şi antrenorul Ioan Ani-
Senocico. Acesta se va întoarce acasă, la Cluj-Napoca. Echipa de handbal masculin ar