Handbalistele de la Vâlcea s-au impus cu 26-24 în faţa SCM Craiova

Duminică după-amiază, HCM Rm. Vâlcea a întâlnit, în deplasare, SCM Craiova, într-un meci contând pentru ultima etapă din turul Ligii Naţionale. Cu moralul bun după succesul din runda precedentă, obţinut în faţa celei de-a doua clasate, „municipalele” s-au deplasat în Bănie cu gândul la o nouă surpriză. Au obţinut-o şi au ajuns la cel de-al doilea succes consecutiv din 2017. HCM s-a impus cu scorul de 26-24 în derby-ul Olteniei. Şi prima repriză a aparţinut vâlcencelor, care s-au bătut ca nişte leoaice pentru fiecare minge. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 11-8 pentru trupa lui Sbora şi Dinu. Debutul părţii secunde a aparţinut gazdelor, care, în decurs de zece minute, au restabilit egalitatea, iar apoi au preluat conducerea (14-13). Tot jocul craiovencelor s-a bazat pe acţiunile Cristinei Zamfir, care a înscris din toate poziţiile. Cele 14 reuşite ale sale nu au fost, însă, suficiente pentru a asigura victoria SCM-ului. „Municipalele” nu au cedat nici un moment şi au gestionat perfect ultimele zece minute ale întâlnirii. Totuşi, diferenţa a fost făcută în ultimele 30 de secunde. La 25-24 pentru HCM, aflate în pre-pasiv şi sub ameninţarea egalării, vâlcencele au mizat totul pe aruncarea Andreei Adespii. Interul formaţiei de la poalele Capelei a confirmat forma bună în care se află şi a punctat pentru scorul de 26-24, aducând victoria HCM-ului. Însă, nu doar Adespii, ci toate fetele merită felicitate pentru modul în care s-au comportat în acest meci. La fel şi staff-ul tehnic, care nu a fost deloc surprins de miza partidei. Cu acest succes, HCM termină turul campionatului pe locul 5, la şase puncte distanţă de podiumul Ligii Naţionale. (S.S.)