Handbalistele chimiste au încheiat sezonul în campionatul de junioare I

Săptămâna trecută, junioarele I de la CS Chimia au participat la turneul semifinal. Acestea au făcut parte din grupa a patra, unde s-au mai regăsit formaţiile CSŞ 2 Baia Mare, CSŞ 2 Bucureşti, LPS Sebeş şi LPS Roman. Meciurile din această serie s-au desfăşurat la Cisnădie. În lipsa Nicoletei Lazăr, care a fost plecată la Călăraşi, cu junioarele III, junioarele I vâlcene au fost însoţite la această competiţie de către antrenoarea Cristina Rouă. Din păcate, CS Chimia nu a putut emite pretenţii la calificarea la turneul final. A scos doar o remiză, 28-28, cu LPS Sebeş. A pierdut în faţa echipelor din Baia Mare şi Bucureşti, iar meciul cu LPS Roman, din ultima zi, nu s-a mai jucat întrucât nemţenele au plecat mai repede acasă. Astfel, chimistele au terminat turneul pe locul 3. Din această grupă au obţinut calificarea în faza finală doar CSŞ 2 Baia Mare şi CSŞ 2 Bucureşti. CS Chimia nu aspira la o astfel de performanţă, date fiind condiţiile speciale în care s-a aflat în acest sezon. După retragerea a şapte handbaliste, cu un lot restrâns numeric, decimat în plus şi de accidentări, cu o parte din jucătoare mai mici de vârstă decât cele ale adversarelor, CS Chimia s-a mulţumit doar să onoreze competiţia şi să încerce să facă jocuri bune. Deşi au venit de pe drum şi au intrat direct în teren (nefiind cazate la Cisnădie), handbalistele vâlcene au avut o comportare onorabilă şi au încheiat sezonul cu capul sus.

Marta Baia Mare şi Şcoala 181 Bucureşti au triumfat la turneul de junioare I de la Rm. Vâlcea

La turneul semifinal de junioare I, echipele calificate în această fază au fost împărţite în patru grupe. Meciurile s-au desfăşurat pe terenuri neutre. Unul dintre cele alese de Federaţia Română de Handbal a fost cel de la Rm. Vâlcea. La poalele Capelei s-au înfruntat Marta Baia Mare, Şcoala 181 Bucureşti, CSŞ Tulcea, LPS Iaşi şi CSŞ Făgăraş. De departe, cele mai bune formaţii au fost cele din Baia Mare şi Bucureşti, care au şi obţinut fără emoţii calificarea la turneul final. Junioarele I de la Marta, de pe primul loc, cu maxim de puncte, iar cele ale echipei din Capitală, de pe locul secund. Şcoala 181 a pierdut doar meciul inaugural, chiar în faţa liderei, Marta Baia Mare. Derby-ul seriei s-a încheiat la scorul de 34-28 în favoarea maramureşencelor. La turneul final vor fi prezente opt echipe. Se vor bate pentru medalii: Corona Braşov, CSM Bucureşti, Marta Baia Mare, Şcoala 181 Bucureşti, Dacia Mioveni, CSŞ Mediaş, CSŞ 2 Baia Mare şi CSŞ 2 Bucureşti. (S.S.)