Grande HCM! Iryna Glibko & Co. au trecut en-fanfare de Corona Braşov

* echipa vâlceană a învins cu scorul de 30-25 şi continuă lupta pentru titlul de vicecampioană în Liga Florilor

Duminică seara, HCM Rm. Vâlcea a bifat o nouă victorie de senzaţie în Liga Florilor. De această dată, elevele lui Aurelian Roşca s-au impus, în Sala Traian, în faţa echipei Corona Braşov, cu scorul de 30-25 (după 15-9, la pauză). În urma acestei victorii, HCM continuă lupta pentru titlul de vicecampioană.

Elevele lui Aurelian Roşca au condus cu 14-7 (în minutul 26) şi cu 15-8 (în minutul 28)

Aşa cum era de aşteptat, primul sfert de oră al partidei cu Corona Braşov s-a disputat într-o notă de echilibru, iar asta deşi „municipalele” au condus uneori la două goluri pe tabela de marcaj: 2-0 (în minutul 3), 5-3 (în minutul 9) şi 6-4 (în minutul 11). De fiecare dată, braşovencele au reuşit însă să restabilească egalitatea. Ultima oară s-a produs acest lucru la 6-6 (în minutul 13). Din acel moment, jucătoarele de la HCM au apăsat însă piciorul pe acceleraţie, astfel că, susţinute frenetic de cei aproape 3000 de spectatori din tribune, au marcat de patru ori consecutiv şi s-au desprins la 10-6 (în minutul 17).
Cei doi antrenori interimari ai Coronei Braşov, Vasile Curiţeanu şi Dumitru Dobrescu, au cerut imediat time-out, încercând cu disperare să-şi trezească elevele şi să mai stăvilească din iureşul vâlcencelor, dar sfaturile acestora n-au avut efect. După 10-7 (în minutul 19), HCM a mai punctat de încă patru ori la rând şi s-a desprins astfel la 14-7 (în minutul 26). Diferenţa de şapte goluri a fost cea mai mare consemnată în partida din Sala Traian şi s-a repetat în minutul 28, când tabela de marcaj indica scorul de 15-8. Eliza Buceschi avea să înscrie în minutul 29, dintr-o aruncare de la 7 metri, iar rezultatul la pauză a fost de 15-9 pentru HCM.

Petra Blazek, din nou eroină: austriaca a apărat un 7 metri, în minutul 52, la scorul de 25-22 pentru HCM

În repriza secundă, braşovencele au încercat să revină în joc şi s-au apropiat periculos la doar trei „lungimi” (18-15, în minutul 40), pe fondul unei duble eliminări în tabăra HCM-ului (una fiind acordată de cele două arbitre ale partidei din cauza protestelor antrenorului Aurelian Roşca). În acel moment, staff-ul tehnic al echipei vâlcene a solicitat un time-out care s-a dovedit a fi foarte util, deoarece „municipalele” s-au detaşat din nou pe tabela de marcaj (22-16, în minutul 44). Corona Braşov n-a depus însă armele nici atunci, ci a dat dovadă în continuare de multă agresivitate, iar în minutul 51 diferenţa s-a redus iarăşi la trei goluri: 25-22. Mai mult decât atât, la faza imediat următoare, gruparea de la poalele Tâmpei a beneficiat de o lovitură de la 7 metri, dar austriaca Petra Blazek (care a avut şi de această dată numeroase intervenţii de senzaţie) a izbutit să respingă mingea expediată de Laura Chiper. Astfel, în loc de 25-23 şi un final incendiar, HCM s-a desprins decisiv la 27-22 (în minutul 55). După 30-24, în minutul 60, cea de-a doua repriză s-a încheiat ca şi prima, cu o altă aruncare de la 7 metri transformată de Eliza Buceschi, chiar în ultima secundă a meciului, care a pecetluit scorul final: 30-25. (N.C.)