DiverseHandbal

Goluri multe în Ungaria. SCM a pierdut în fața campioanei Europei

În această după-amiază, SCM Rm. Vâlcea a disputat, în deplasare, ultimul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor. Echipa de handbal vâlceană a jucat pe terenul campioanei Europei, Gyor. Confruntarea a fost una fără miză pentru ambele formații. Gyor și-a dorit un joc bun pentru a le mulțumi suporterilor veniți să o susțină și pentru a-și respecta blazonul, în timp ce Vâlcea s-a gândit doar la un antrenament bun, fără alte accidentări, înaintea derby-ului din campionatul intern, cu CSM București. A rezultat un joc frumos. Duelul a fost câștigat de trupa maghiară cu scorul de 35-29 (20-15 la pauză). ”Municipalele” s-au aflat la timonă în debutul meciului, până în minutul 11, apoi gazdele au preluat inițiativa.

Cele mai frumoase goluri au fost marcate de gruparea de la poalele Capelei, pe final de meci. Norgaard a încântat asistența cu o ”învârtită”, din extremă, iar Liscevic a reușit să înscrie din aeriană, după o combinație reușită cu Glibko. Norgaard și Liscevic, alături de tânăra Alexandra Badea, au fost și cele mai bune marcatoare ale SCM-ului în Ungaria. Fiecare a punctat de cinci ori. Au mai înscris pentru SCM: Glibko (4), Elghaoui (3), Da Silva (3), Trifunovic (2), Băcăoanu (1), Florica (1).

Florentin Pera nu s-a putut baza la Gyor pe Alicia Fernandez, accidentată și nici pe Mireya Gonzalez, care a acuzat, de asemenea, probleme medicale. În schimb, au fost în lot cele mai tinere jucătoare, respectiv Dana Marin și Roberta Stamin, alături de Diana Ciucă și Alexandra Badea. Stamin a intrat pe final, dar a încheiat jocul cu o eliminare de două minute.

SCM încheie grupele principale ale Ligii Campionilor pe locul 4. Campioana României își va afla adversara din sferturi duminică, pe 8 martie, după confruntarea dintre Esjberg și Metz. (S.S.)