Liga NationalaHandbal

Ghinion teribil pentru HCM! Vâlcea a pierdut în ultima secundă cu CSM Bucureşti

În această seară, HCM Rm. Vâlcea a făcut o partidă de senzaţie împotriva campioanei CSM Bucureşti, în Sala Traian. Elevele lui Gheorghe Sbora au condus minute bune pe tabela de marcaj şi ar fi meritat să câştige acest duel. Din păcate, doar ghinionul a făcut ca super-trupa din Capitală să întoarcă rezultatul şi să se impună, in extremis, cu scorul de 27-26. Golul victoriei a fost marcat de norvegianca Marit Malm Frafjord, chiar în ultima secundă de joc!

Vâlcencele au avut un avantaj de patru goluri în prima repriză (15-11)

Fără vedeta Cristina Neagu şi cu titlul în buzunar, după eşecul suferit de SCM Craiova la CSM Roman (18-19), echipa pregătită de suedezul Per Johansson a jucat cu totul altceva decât era de aşteptat, multe dintre handbaliste fiind, probabil, cu gândul la Final Four-ul Ligii Campionilor, care va avea loc peste doar două săptămâni. De partea cealaltă, HCM a profitat din plin de lipsa de aplomb pe care bucureştencele au arătat-o în multe minute şi a oferit publicului vâlcean nenumărate momente de satisfacţie.
Vâlcencele au avut un start mai slab (probabil din cauza emoţiilor), iar CSM Bucureşti a condus cu 2-0, 3-1, 4-2, 5-3 şi 6-4. HCM a restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize (6-6) şi a trecut apoi în avantaj (7-6). Elevele lui Gheorghe Sbora au prins din ce în ce mai mult tupeu odată cu trecerea timpului şi s-au desprins chiar la trei goluri (11-8, 13-10, 14-11). Diferenţa maximă care s-a consemnat în prima repriză a fost însă de patru goluri: 15-11, în minutul 29! Până la urmă, la pauză, tabela de marcaj a indicat scorul de 15-12 pentru HCM.

Ucraineanca Iryna Glibko, din nou cea mai prolifică jucătoare de la HCM

Campioanele au revenit mult mai motivate de la vestiare şi s-au ţinut aproape de HCM, iar ambele formaţii au mers cap la cap minute bune (16-16, 18-18, 19-19, 20-20, 21-21). Echipa vâlceană a „rupt” din nou echilibrul în minutul 45, când s-a desprins încă o dată la trei „lungimi”: 24-21. Finalul de meci a aparţinut însă grupării din Capitală, care a egalat prin Isabelle Gullden (26-26, în minutul 59), iar apoi a dat şi lovitura de graţie, chiar în ultima secundă a meciului, prin pivotul Marit Malm Frafjord: 26-27!
În acest duel, cea mai prolifică jucătoare a formaţiei vâlcene a fost, din nou, ucraineanca Iryna Glibko, care a înscris de nouă ori în poarta campioanei. Pe lista marcatoarelor din tabăra noastră şi-au mai trecut numele Natallia Vasileuskaya (5 goluri), Cristina Florica (4), Sara Vukcevic (2), Maria Gavrilă (2), Raluca Băcăoanu (2), Marta Lopez Herrero (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1).
De partea cealaltă, pentru CSM Bucureşti au punctat: Isabelle Gullden (6 goluri), Marit Malm Frafjord (5), Gnonsiane Niombla (3), Line Jorgensen (3), Amanda Kurtovic (3), Iulia Curea (2), Nathalie Hagman (2), Aneta Udriştoiu (1), Oana Manea (1) şi Majda Mehmedovic (1).

Duminică, echipa vâlceană primeşte vizita formaţiei HCM Slobozia, în Sala Traian

După confruntarea de gală cu campioana CSM Bucureşti, HCM Rm. Vâlcea va disputa, la finele acestei săptămâni, un nou meci în Liga Florilor. Acesta va avea loc tot în Sala Traian, iar elevele lui Gheorghe Sbora vor întâlni echipa HCM Slobozia. Confruntarea de duminică, 29 aprilie, cu trupa din Ialomiţa, va începe la ora 18.00. (N.C.)