Ghetele lui Pablo Brandan i-au purtat noroc lui „Moleşeală”

Sima Catalin08 scDinamo 2007 Rm. Vâlcea – AS 2009 Popeşti 3-2

Runda trecută, „câinii” pregătiţi de Laurenţiu Fier (recent instalat pe banca tehnică a celor de la Dinamo) au avut parte de un meci destul de dificil, disputat împotriva „lanternei roşii” a Ligii a IV-a, AS 2009 Popeşti. Până în minutul 90, „alb-roşii” îşi conduceau adversarii cu scorul de 2-1, însă au fost egalaţi la finele timpului regulamentar. Mihai Nicolae s-a dovedit încă o dată „câinele” salvator al patronului Laurenţiu Mustăţea. În minutul 93, „Moleşeală” a înscris dintr-o lovitură liberă executată precis, de la 20 de metri. De precizat, că la ora partidei, grăsuţul din „haita” Râmnicului a purtat ghetele lui Pablo Brandan, jucătorul Stelei oferindu-i-le drept cadou la rugămintea lui Florin Costea. De asemenea, un alt dinamovist a purtat încălţămintea de joc a unui alt stelist. Este vorba de Mihai Buga, care a încălţat ghetele lui George Galamaz. „«Moleşeală» este un sufletist, ataşat foarte mult de echipa la care joacă. Când a marcat golul victoriei, i-au dat lacrimile de bucurie. Obiectivul nostru rămâne câştigarea cupei. Nu vreau să mai investesc în echipă sute de milioane, ca apoi să termin campionatul pe 2-3. Nu se mai merită! Dacă vor câştiga cupa, atunci jucătorii mei vor avea bani frumoşi”, ne-a spus Laurenţiu Mustăţea. „Noi am încasat golul 3 pe fondul unei mari greşeli de arbitraj. Faultul s-a produs în minutul 93, aproape de banca de rezerve, dar gazdele au bătut cu 10 metri mai în faţă, chiar dacă îi făcusem semn centralului că nu e corect ceea ce se întâmplă”, a punctat Cătălin Sima, de la AS 2009 Popeşti. (L.C.)