George Popolan a reuşit un hat-trick pentru Oltul Dăeşti

Echipa de Liga a V-a din Dăeşti, Oltul, a pierdut doar trei meciuri în acest campionat, toate în prima parte a sezonului. În 2018 este neînvinsă în Seria Nord. De fapt, nu a mai pierdut vreo partidă din etapa a VII-a, din luna octombrie a anului trecut. Atunci, a cedat pe terenul celor de la Montana Iz. Rece cu scorul de 2-1. În retur, dăeştenii s-au impus cu scorul de 2-1 în faţa liderului, Athletico Rm. Vâlcea, apoi au scos doar o remiză la Copăceni, însă s-au revanşat în runda din week-end-ul trecut, când, pe teren propriu, au câştigat la scor de tenis, cu 6-1, confruntarea cu Măgura Slătioara. Situaţia în această dispută a fost clarificată încă din prima repriză, în care gazdele au marcat de cinci ori. În partea secundă nu au mai forţat. Repriza a doua s-a încheiat la egalitate, 1-1. Cele şase goluri ale dăeştenilor au fost înscrise de doi jucători. George Popolan şi Virgil Tănase şi-au trecut în cont hat-trick-ul. Pentru Popolan, cele trei reuşite au fost ca un cadou pe care şi l-a făcut (şi cu ajutorul coechipierilor), anticipat, cu o zi înainte de sărbătorirea zilei onomastice.
Victoria îi menţine pe dăeşteni în lupta pentru un loc pe podium sau chiar pentru promovarea în Liga a IV-a. În acest moment, Oltul se află pe locul 4, la opt puncte distanţă de locul secund şi la 9 puncte în spatele echipei de pe primul loc. Din acest sezon au mai rămas de disputat şase etape. În următoarea rundă, George Popolan & Co. vor juca, în deplasare, cu cea de-a doua clasată, Forestierul Romani.