Atletism

Gabriel Voicu, vicecampion naţional în proba de 800 metri

* Roxana Popescu a obţinut bronzul la săritura în lungime, la Naţionalele de Juniori 2

În week-end-ul trecut, la Bacău, a avut loc finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori 2. La acest concurs, la care au fost prezenţi 428 de atleţi de la 83 de cluburi din România, printre competitori s-au regăsit şi sportivi de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat elevul Marinelei Mirea, Gabriel Voicu. Acesta a obţinut titlul de vicecampion naţional la 800 metri. Roxana Popescu, atletă pregătită de Angela Popescu, a cucerit medalia de bronz la săritura în lungime, cu o performanţă de 5,38 metri. Aceasta are dublă legitimare, reprezentând în competiţii atât Colegiul „Mircea cel Bătrân”, cât şi clubul Chimia. Atleţii de la CNMB ar mai fi putut lua alte două medalii, însă neşansa a făcut ca aceştia să termine concursurile pe locul 4. În această situaţie s-a aflat Gabriel Voicu, în proba de 400 metri, dar şi Andrei Mihăiloiu, sportiv pregătit de către profesorul Mihai Despoiu. Andrei nu s-a aflat în plenitudinea forţelor fizice, fiind afectat de o răceală. Acesta a sărit doar 1,81 metri şi nu a prins podiumul, aşa cum îşi propusese. Ştafeta masculină de 4×400 metri, formată din Vlad Mocioacă, Gabriel Neacşu, Andrei Mărcoiu (sportivi antrenaţi de Mihai Despoiu) şi Gabriel Voicu (antrenor Marinela Mirea) a scos al cincilea timp din concurs (3:38.16). La Bacău, tot de la CNMB, a fost prezentă şi Alexandra Pufu, fiica antrenorului de copii şi juniori, Alin Pufu. Alexandra a prins finala la 60 metri garduri, probă în care s-a clasat pe locul 8. De asemenea, a mai reprezentat liceul vâlcean şi Crina Mircea. Aceasta a ocupat tot locul 8, dar la aruncarea greutăţii de 3 kilograme (cu o performanţă de 10.33 metri). (S.S.)