Atletism

Gabriel Voicu, vicecampion naţional de juniori I la 400 şi 800 metri

* Alexandra Pufu a cucerit medalia de bronz la 60 metri

În week-end-ul trecut, la Bucureşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori I Indoor. Dintre vâlcenii prezenţi la acest concurs, cele mai bune rezultate le-a înregistrat Gabriel Voicu, sportiv legitimat la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Deşi încă se încadrează la o categorie de vârstă inferioară (juniori 2), atletul pregătit de profesoara Marinela Mirea a cucerit două titluri de vicecampion naţional de juniori I. Voicu a luat argintul la 400 metri, dar şi la 800 metri, în condiţiile în care nu a fost tocmai 100% din punct de vedere fizic, fiind afectat de o problemă medicală. „Nu a mai fost în vârful de formă de la Balcaniadă, acolo unde s-a aflat la doar 7 sutimi distanţă de recordul naţional, dar, per ansamblu, e bine. A mai luat alte două medalii. Acum a fost şi un pic obosit. În plus, a avut şi o problemă medicală, care l-a împiedicat să se ridice la cel mai înalt nivel. La 400 metri a realizat un nou record personal. La 800 metri nu a ieşit ce ne-am fi dorit, dar mai sunt şi momente din astea. Important este ca el să fie sănătos. La sfârşitul acestei săptămâni va participa la finala Campionatului Naţional de Juniori 2. Odată cu acest concurs, se va încheia sezonul de sală”, a spus Marinela Mirea, antrenoarea lui Gabriel Voicu, cu privire la finala de juniori I de la Bucureşti şi a ultimei competiţii de sală din acest an, la care atletul vâlcean va concura. În altă ordine de idei, tot de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” s-a mai remarcat în finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori I şi Alexandra Pufu. Sportiva antrenată de Alina Enescu a cucerit medalia de bronz la 60 metri. A terminat cursa la egalitate cu Vanessa Balaci, de la LPS P.T. Craiova. (S.S.)