Atletism

Gabriel Voicu va reprezenta România la Campionatul Balcanic de Juniori I din Bulgaria

Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” continuă să producă talente. Un exemplu în acest sens este şi Gabriel Voicu, care, deşi se află încă la o vârstă fragedă, are deja un palmares bogat. A cucerit numeroase medalii la competiţiile naţionale şi internaţionale de atletism la care a participat, iar anul acesta vizează să depăşească performanţele realizate până în prezent. Este cel mai bun atlet din ţară la 800 metri, la juniori I şi II. În week-end-ul trecut, a concurat, însă, şi la Naţionalele de Tineret şi Seniori Indoor. A prins podiumul! S-a clasat pe locul 3 atât la seniori, cât şi la tineret. A fost devansat de doi sportivi cu cinci ani mai mari decât el. Voicu a fost foarte aproape de a doborî recordul naţional de la categoria lui de vârstă. Cu siguranţă, va reuşi această performanţă în perioada următoare. Nu este singurul obiectiv al său. Sportivul pregătit de profesoara Marinela Mirea vrea să reprezinte cu cinste România şi peste hotare. Va avea şansa să facă acest lucru la finele acestei săptămâni. Sâmbătă, 10 februarie, Voicu va concura pentru România în proba de 800 metri a Campionatului Balcanic pentru Juniori I. Acesta va avea loc la Sofia, în Bulgaria. Nu e cea mai importantă competiţie a sa din 2018. În vară, între 5 şi 8 iulie, sportivul de la CNMB va participa la Campionatul European de Juniori 2 din Ungaria, de la Gyor, iar între 11 şi 17 octombrie va fi în Argentina, la Buenos Aires, acolo unde se vor desfăşura Jocurile Olimpice pentru Tineret, competiţie organizată, ca orice Olimpiadă, o dată la patru ani. (S.S.)