Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Atletism

Gabriel Voicu, două medalii de bronz la 800 metri

La începutul lunii iulie, la Gyor, în Ungaria, unde s-a desfăşurat Campionatul European de Atletism pentru cadeţi, sportivul vâlcean Gabriel Voicu a înregistrat un record personal în cursa de 800 metri, fiind foarte aproape de doborârea recordului naţional la categoria sa de vârstă. Elevul Marinelei Mirea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, s-a clasat pe locul 5 pe plan european, rezultat ce i-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de Tineret, întrecere ce se va desfăşura în luna octombrie a acestui an, la Buenos Aires, în Argentina. După acest concurs, Voicu a continuat să se pregătească, iar vineri, 27 iulie, s-a aflat la startul cursei de 800 metri a Campionatului Naţional de Atletism pentru Tineret şi Seniori. Gabi a terminat competiţia al treilea. Aşadar, a cucerit două medalii de bronz, la tineret şi la seniori. Mai buni ca el au fost steliştii Cosmin Trofin şi Marian Coman, sportivi cu cinci ani mai mari decât Voicu. Aceştia se află în ultimul an la tineret. (S.S.)