Fotbalul naşte monştri!

* după meciul de la Stroeşti, popeştenii de la AS 2009 au fost urmăriţi de gazde, li s-a blocat drumul, scandalul fiind aproape de a lua o amploare deosebită

Conform unui citat celebru, „somnul raţiunii naşte monştri” sau în cazul nostru, fotbalul poate naşte „monştri” (n.a. – a se înţelege forma uşor exagerată a expresiei). Am dedus acest lucru după ce am fost informaţi cu privire la unele evenimente care-au avut loc în timpul, dar mai ales după terminare partidei dintre Prim Stroeşti şi AS 2009 Popeşti, partidă încheiată la scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. Gazdele şi-au dorit poate prea mult victoria şi tocmai din dorinţa de a demonstra că Prim Stroeşti reprezintă o echipă greu de bătut, au cam „sărit calul”. Au pus presiune pe arbitri şi pe jucătorii adverşi cu scopul de a obţine măcar o remiză în faţa popeştenilor. Cu „maestrul de ceremonii” Toma Ciolacu pe teren, Prim Stroeşti a reuşit să ducă meciul la egalitate până la pauză. În minutul 51, însă, gazdele au pierdut din elan după ce Titel Iordache a marcat pentru 1-0 în favoarea oaspeţilor. Văzându-se conduşi, stroeştenii „au dat drumul la câini”. Injuriile au început să se înteţească, presiunea a căpătat cote maxime, gazdele fiind impulsionate şi de golul de 1-1 reuşit în minutul 81. Toma Ciolacu a trimis din propria jumătate un şut-centrare în careul advers, Bogdan Streinu a greşit şi şi-a băgat mingea în propria-i poartă. El şi-a reparat, însă, greşeala patru minute mai târziu, când a marcat pentru 2-1 în favoarea echipei antrenată de Cătălin Sima, care astfel a şi câştigat meciul. După terminarea jocului, haos! Oaspeţii au putut pleca cu greu de la teren, însă n-au reuşit să ajungă la destinaţie aşa uşor. Asta pentru că, după ce şoferul microbuzului care-i transporta a închis uşile şi-a pornit maşina, câţiva „curajoşi” ai echipei din Popeşti au umplut gazdele de „respect”, arătându-le degetul mijlociu. Gestul oaspeţilor a provocat o urmărire ca-n filme, maşina popeştenilor fiind blocată la un moment dat. „Urmăritorii”, cinci la număr, s-au coborât din autoturism şi au tăbărât cu pumnii pe microbuz, fiind în cele din urmă liniştiţi de şofer şi de poştaşul Sima. „Nu mi s-a întâmplat niciodată aşa ceva, să văd atâta răutate! Tot meciul m-am contrat cu Ciolacu, dar problema nu a fost asta, ci faptul că am fost urmăriţi de cinci persoane. Au pus frână în faţa noastră, ne-au blocat drumul şi am fost nevoiţi să oprim pentru a evita un accident. Am vrut la un moment dat să sunăm la 112 pentru a solicita protecţie. Cred că doar prin anii ’70 se mai întâmplau astfel de lucruri după un meci de fotbal”, ne-a spus poştaşul din Popeşti. (Simona SIMA)