Atletism

Fotbalistul Robert Popa, medaliat cu bronz la Naţionalele de atletism pentru juniori 3

acesta s-a clasat pe podium la săritura în înălţime

Sâmbătă şi duminică, la Bucureşti s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism Indoor, pentru juniori 3. La startul concursului, printre competitori s-au regăsit şi câţiva dintre elevii Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” din Rm. Vâlcea. Cea mai bună prestaţie a avut-o Robert Popa, un sportiv în adevăratul sens al cuvântului, care nu excelează doar la atletism, ci şi la fotbal, fiind considerat un portar de mare viitor. La întrecerea din Capitală, Robert a obţinut medalia de bronz la săritura în înălţime, cu o performanţă de 1,72 metri, la egalitate cu cel de-al doilea clasat şi cu doar trei centimetri mai puţin decât campionul la această categorie. La aruncarea greutăţii de 4 kilograme, Robert Popa a ratat de puţin podiumul. A avut al patrulea rezultat din concurs (14,12 metri). Tot la Naţionalele de Juniori 3, Vlad Mocioacă s-a clasat pe locul 6 în cursa de 400 metri, iar Leonard Căpăţînă a ocupat locul 5 la triplusalt. (S.S.)