Liga 6

FOTBAL JUVENIL / Selecţionata AJF Vâlcea participă la Turneul Speranţelor

* competiţia este dedicată jucătorilor Under 14

În urmă cu aproape două săptămâni s-a dat startul Turneului Speranţelor. Competiţia, organizată de Federaţia Română de Fotbal, cu sprijinul Asociaţiilor Judeţene din ţară este dedicată jucătorilor Under 14 şi are drept scop selecţia şi formarea fotbaliştilor de această categorie, în vederea formării lotului lărgit Under 15 al României. La acest turneu participă aproximativ 3000 de tineri fotbalişti din ţară, teoretic cei mai buni din fiecare judeţ, la categoria lor de vârstă. Printre participante se regăseşte şi o formaţie vâlceană. Selecţionata AJF Vâlcea este antrenată de Dan Bărbuţ (FOTO). Sunt 44 de echipe la nivel naţional, împărţite în opt grupe, pe regiuni. Vâlcea face parte din Regiunea 4, în care au mai fost repartizate echipele reprezentative din Argeş, Dolj, Olt, Mehedinţi şi Gorj. Meciurile se desfăşoară în sistem fiecare cu fiecare, tur-retur. Prima fază a competiţiei se va încheia în noiembrie. Pentru aceste partide, fiecare echipă trebuie să aibă un lot de 17 jucători, dintre care doi portari. Regulamentul este diferit faţă de un meci normal, în sensul în care tuturor jucătorilor din lot trebuie să li se asigure un număr egal de minute jucate în fiecare partidă. Durata unei confruntări este de 90 de minute, aceasta fiind structurată pe trei reprize, fiecare de câte 30 de minute. Şi în cazul portarilor se aplică aceeaşi regulă, în sensul în care fiecare dintre aceştia va apăra câte o repriză şi jumătate. Selecţionata Vâlcii a disputat deja două meciuri până acum. Le-a pierdut pe amândouă. În prima partidă, elevii lui Dan Bărbuţ au cedat cu scorul de 8-2 în duelul cu „Naţionala” Doljului, iar duminică, la Drobeta Tr. Severin, au pierdut cu 3-1 în faţa reprezentativei din Mehedinţi. În ambele dispute, vâlcenii au câştigat prima repriză. La Severin, au condus cu 1-0 în repriza inaugurală, iar pe cea de-a doua au terminat-o la egalitate: 0-0. Ultimele 30 de minute au aparţinut gazdelor, care s-au impus cu scorul de 3-0. Dan Bărbuţ are în subordine la selecţionata Under 14 jucători de la Olympic Rm. Vâlcea, de la CS Hidro, de la Băbeni şi SCM. În următoarea etapă, cea de-a treia a turneului, selecţionata AJF Vâlcea va întâlni reprezentanta AJF Argeş. Cei mai buni jucători născuţi în anul 2004 din judeţul nostru vor da piept cu liderii generaţiei Under 14 din Argeş duminică, 24 septembrie, de la ora 11.00, pe stadionul Hidro din nordul Râmnicului, acolo unde s-a disputat şi meciul din prima etapă. Mai trebuie menţionat că pentru această acţiune Federaţia Română de Fotbal a alocat 250 de mii de euro. În etapa finală vor ajunge opt selecţionate regionale, însemnând 120 de jucători de câmp şi 16 portari. Dintre aceştia, 44 vor fi opriţi pentru lotul lărgit al României Under 15. (S.S.)