Formaţia pregătită de Victorina Bora a obţinut primul punct în Liga Florilor

În etapa a V-a, HCM a învins ultima clasată la diferenţă de cinci goluri, cu 27-22, însă CSM Slatina a fost egală grupării vâlcene timp de aproape 50 de minute. În runda a şasea, trupa pregătită de Victorina Bora a reuşit să obţină primul punct din Liga Florilor. CSM Slatina a remizat, în deplasare, scor 20-20, cu vicecampioana en-titre, Dunărea Brăila. Vâlcencele Iulia Andrei, Hermina Stoicănescu şi colegele lor au fost aproape de a obţine maxim din acest meci. Cu trei minute înainte de final, aveau un avans de patru goluri în faţa gazdelor (scor 20-16), însă nu au reuşit să-l menţină. Dunărea Brăila a restabilit egalitatea şi s-a salvat de la o înfrângere ruşinoasă. La Brăila, Iulia Andrei a înscris de patru ori, iar Hermina Stoicănescu de trei ori. Punctul obţinut nu o ajută pe CSM Slatina prea mult în lupta pentru evitarea retrogradării. Formaţia olteană a rămas, şi după această rundă, pe ultimul loc. În etapa viitoare, CSM Slatina va întâlni, pe teren propriu, Universitatea Cluj-Napoca, o altă formaţie angrenată în lupta pentru evitarea retrogradării, care, în şase etape, nu a câştigat decât o dată (în etapa a doua, cu nou-promovata Rapid Bucureşti). (S.S.)