Forestierul Romani, victorie in extremis cu Montana Izvoru Rece, în minutul 91, din penalti

După un sezon 2016-2017 foarte bun, pe care l-a terminat pe locul 3 în Seria Nord a Ligii a V-a (la doar şase puncte în spatele grupării AS Rm. Vâlcea 2016, care a şi promovat în eşalonul superior), Forestierul Romani promite să facă senzaţie şi în actualul campionat. Week-end-ul trecut, în runda inaugurală, echipa reprezentată de Dumitru Drăgănescu s-a impus la limită, pe teren propriu, în faţa formaţiei Montana Izvoru Rece. Horezenii şi-au apropiat victoria cu 3-2, după ce au fost conduşi la un moment dat, în prima repriză, cu 2-0, oaspeţii aflându-se în avantaj şi la pauză (1-2). Fotbaliştii de la Forestierul Romani au egalat în al doilea mitan şi au marcat golul victoriei in extremis, în minutul 91, dintr-un penalti transformat de Gheorghe Bodescu. Acesta şi-a mai trecut în prealabil în cont un gol, cea de-a treia reuşită a horezenilor fiind semnată de Ion Luţescu.

Dumitru Drăgănescu, preşedinte Forestierul Romani:
„Scorul putea fi mai mare, dar arbitrul ne-a refuzat două penaltiuri vizibile şi de pe Lună”

„Ne-am impus cu mari emoţii în acest duel, după ce am fost conduşi cu 1-0 din minutul 2, iar pe la jumătatea primei reprize adversarii s-au desprins chiar la 2-0. Ţin să precizez că meciul a fost unul aprig disputat, iar asta şi pentru că adversarii au jucat foarte dur. În acest sens, ne-a nemulţumit prestaţia arbitrului Alexandru Radu, care ne-a refuzat două penaltiuri vizibile şi de pe Lună. Aşadar, scorul final putea să fie mai mare, să nu avem emoţii până în ultimul minut de joc! Până la urmă, centralul ne-a acordat totuşi o lovitură de la 11 metri, în primul minut de prelungiri al partidei, însă dacă nici atunci nu ar fi dat-o era chiar strigător la cer! Nu de alta, dar jucătorul nostru a fost lovit dur şi s-a ales şi cu buza spartă. Adversarul a intrat în el de parcă era la război, iar arbitrul nu a mai putut să treacă cu vederea şi acea infracţiune”, ne-a declarat Dumitru Drăgănescu, preşedintele echipei Forestierul Romani.
În următoarea etapă din Liga a V-a, care va avea loc la sfârşitul săptămânii, Forestierul Romani va juca în deplasare, la Prim Stroeşti. Confruntarea cu echipa primarului Toma Ciolacu se va disputa duminică, 17 septembrie, de la ora 11.00. „Sperăm din nou într-o victorie, ca să ne menţinem în plutonul fruntaş. Anul trecut, ne-am impus în faţa celor de la Prim Stroeşti atât acasă, cu 8-5, cât şi în deplasare, cu 4-1”, a încheiat Drăgănescu. (N.C.)