Forestierul Romani a reintrat în lupta pentru primul loc

* echipa lui Dumitru Drăgănescu se află la 4 puncte de lidera Cavalerul Trac Cernişoara

Forestierul Romani s-a impus fără probleme în faţa echipei Prim Stroeşti, într-o partidă care a avut loc sâmbăta trecută, în Seria Nord din Liga a V-a. Meciul a fost unul extrem de spectaculos şi s-a încheiat cu nu mai puţin de 13 goluri!!! Scorul final a fost favorabil echipei prezidate de Dumitru Drăgănescu, care a învins cu 8-5. Duelul de la Romani a intrat astfel şi în categoria selectă a meciurilor din fotbalul judeţean în care s-au marcat mai mult de o duzină de goluri.
Cristian Radu – un fotbalist adus în pauza de iarnă din Superligă, de la Unirea Tomşani – a reuşit o „dublă” pentru echipa învingătoare, celelalte goluri fiind marcare de Gheorghe Bodescu, Florea Popescu, Radu Simtea, Cristi Luţescu, Cătălin Motreanu şi Mihai Buga. Un alt aspect demn de semnalat la meciul de la Romani a fost acela că, în repriza secundă, la Forestierul au evoluat, în acelaşi timp, Gheorghe şi Radu Simtea (tată şi fiu). Primul e născut în 1972, iar al doilea în 1996.
În urma acestui rezultat, formaţia horezeană s-a menţinut pe locul 3 în clasament, fiind în continuare la 4 puncte în spatele noii lidere, Cavalerul Trac Cernişoara, care week-end-ul trecut a dispus fără drept de apel de fosta fruntaşă, AS Rm. Vâlcea, cu scorul de 3-0.

Dumitru Drăgănescu, preşedinte Forestierul Romani:
„Am pierdut patru puncte aiurea pe teren propriu, cu Progresul Berbeşti (3-3) şi Athletico Rm. Vâlcea (5-5)”

La final, conducătorul echipei horezene, Dumitru Drăgănescu, s-a declarat mulţumit de victoria din meciul de sâmbăta trecută, dar nu şi de prestaţiile din această primăvară. „În ultima perioadă, m-am cam supărat puţin pe echipa mea, din cauza lipsei de determinare a unor jucători. Din păcate, am terminat la egalitate două meciuri pe care ar fi trebuit să le câştigăm şi am pierdut patru puncte aiurea. Este vorba de partidele de pe teren propriu cu Progresul Berbeşti (3-3) şi Athletico Rm. Vâlcea (5-5), când adversarii au înscris golurile decisive în ultimele minute de joc. Dacă am fi putut să ne menţinem în avantaj până la fluierul final al arbitrului, am fi avut acum patru puncte în plus în clasament şi şanse mai mari de a câştiga titlul în Seria Nord din Liga a V-a. În următoarea etapă, vom evolua în deplasare, la Rapid Stoeneşti, şi sperăm într-o nouă victorie, astfel încât să ne apropiem şi mai mult de locul 1. Derbiul cu noua lideră, Cavalerul Trac Cernişoara, e programat abia în penultima rundă a sezonului, la Romani, şi e foarte posibil ca atunci să se decidă titlul de campioană în această serie”, a subliniat Drăgănescu. (N.C.)