Foresta Malaia va disputa o ”dublă” cu o echipă din Ardeal

De obicei, Foresta Malaia nu a forţat în pauzele competiţionale. Primul meci a coincis cu cel oficial. Nu se va întâmpla la fel şi de această dată. Jucătorii formaţiei din nordul judeţului au fost mai harnici decât oricând. La doar câteva zile după sărbători, după Sfântul Ion s-au reunit pentru o primă partidă de verificare. Mădălin Tîrş şi colegii săi au jucat, în deplasare, cu colega de eşalon, Viitorul Păuşeşti Măglaşi. Gazdele s-au impus cu scorul de 4-1.

”Ne-au obosit prea rău cei de la Păuşeşti Măglaşi şi după acel joc am decis să luăm o pauză. Serios vorbind, e greu să ne strângem. De-abia reuşim la meciurile oficiale. Cu toate acestea, cred că avem cea mai bună echipă la acest nivel. Ne-ar mai trebui un portar. Avem un copil, dar e nevoie şi de un portar cu experienţă. Poate se întoarce Armeanu din Anglia şi ne ajută. În Cupă, Cozia e favorită, dar şi anul trecut a fost şi am scos-o din competiţie. Dacă vremea se schimbă şi terenul va fi greu, cred că vom avea o şansă în plus. Sper să ne trateze de sus, să nu ne ia în serios, cum au făcut-o şi anul trecut. Personal, mi-aş fi dorit să li se dea şi echipelor mai mici mai multe şanse în această competiţie. Nu s-a schimbat nimic faţă de ce a fost înainte. Şi acum s-a făcut împerechere pe criterii geografice. Ar fi trebuit tragere la sorţi. La ce deplasări avem în 34 de etape şi ce cheltuieli sunt, un meci în plus în zona de sud a judeţului chiar nu cred că ar fi fost o problemă. Altfel, Cupa nu e un obiectiv. Tot CFR sau FCSB o să o ia”, a spus Mădălin Tîrş, unul dintre jucătorii cu ştate vechi din tabăra formaţiei susţinută de primarul Gabriel Ţolea. În altă ordine de idei, până la meciul de Cupă, cu Cozia, Forest ava mai disputa două partide de verificare. Va juca o ”dublă” cu echipa AS Şeica Mare, din judeţul Sibiu. Primar va avea loc pe 9 februarie, la Malaia, iar cea de-a doua, pe 16 februarie, în deplasare. (S.S.)