Liga 6

Foresta Mălaia a fost învinsă de Cozia Călimăneşti, în optimile Cupei României

* miercuri după amiaza, trupa antrenată de Cristi Bora a trecut cu scorul de 4-3 de Foresta Mălaia

În această după amiază, Cozia Călimăneşti a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României – faza judeţeană. Echipa antrenată de Cristi Bora s-a impus cu scorul de 4-3, în deplasare, pe terenul echipei Foresta Mălaia (FOTO). „Diferenţa a fost făcută de faptul că adversarii au fost mai experimentaţi şi au avut mai multe antrenamente în picioare. Însă, am oferit o replică foarte frumoasă. Am condus cu 1-0 la pauză, dar Cozia a întors soarta meciului în repriza secundă. Călimăneştenii au marcat apoi de trei ori la rând (1-3), după care noi am redus din handicap, 2-3, apoi s-a făcut 2-4 şi 3-4, scor final. Din păcate, în acest duel, nu l-am avut la dispoziţie pe Adrian Olaru, un jucător important în angrenajul nostru, care a fost suspendat după cartonaşul roşu încasat în meciul din campionat, de la Căpşunarii Buneşti (1-3). Altfel, am avut ghinionul că am evoluat cu un jucător în minus pe teren după faza din care am încasat golul al doilea, Iulian Beleţ fiind eliminat pentru proteste la adresa arbitrului. El a susţinut însă că a fost faultat la acea fază, dar asistentul a avut o cu totul altă părere. Cele trei goluri ale noastre au fost marcate de Daniel Vangu (2 – unul din penalti) şi Paul Vangu”, a spus primarul din Mălaia, Gabriel Ţolea.

Primarul din Mălaia, Gabriel Ţolea:
„Riscăm să ratăm play-off-ul, dacă vom juca la fel de slab ca în ultimele meciuri din campionat”

La final, primarul din Mălaia a ţinut să-şi felicite jucătorii pentru faptul că au ajuns până în optimile Cupei României şi a spus că obiectivul principal pentru sezonul actual rămâne calificarea în play-off-ul Ligii a IV-a şi chiar câştigarea titlului în Seria Est. „Nu facem o tragedie din faptul că am ratat calificarea în sferturile Cupei. Era o mândrie să fim singura echipă ajunsă într-o fază atât de înaintată, dar dacă nu s-a putut, asta e! Oricum, am pornit cu a doua şansă contra Coziei. Problema e că am început să avem prestaţii şi rezultate din ce în ce mai slabe în campionat. Riscăm să ratăm play-off-ul, dacă vom juca la fel de slab ca în ultimele meciuri. Asta mă doare şi sper ca lucrurile să revină repede la normal şi să obţinem victoriile necesare care să ne asigure prezenţa în Top 6”, a mai adăugat Ţolea. (N.C.)