Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Florin Pera: „Calificarea s-a pierdut la Ikast, într-un meci pe care nu l-am gestionat la nivelul altora din Liga Naţională”

După eşecul de duminică, Florin Pera, antrenorul SCM-ului, a făcut analiza jocului retur cu Ikast, subliniind faptul că a tratat acest meci la calificare, nu doar la victorie. „Fetele au făcut tot ce s-a putut pentru a câştiga acest meci şi nu doar la un gol. Personal, nu am vrut să câştig acest meci nici la un gol, nici la patru sau cinci. Mi-a dorit să câştig acest meci la şapte goluri şi sunt convins că şi fetele şi-au dorit acelaşi lucru. Am avut un început de joc mai puţin reuşit în faza de apărare, unde am luat foarte repede şi foarte uşor goluri. Am schimbat sistemul de apărare în 5-1, care ne-a adus un avantaj de patru goluri la pauză. Din păcate, repriza a doua am început-o destul de rău. Am luat repede gol, avantajul de patru goluri s-a diminuat tot mai mult şi intram în criză de timp. Ne-au costat din nou ratările. Am avut şi trei ratări de 7 metri, alte trei-patru situaţii clare de «unu la unu» şi pentru prima oară nici poarta nu a fost la nivelul altor jocuri. Nu am avut foarte multe parade, să ne scoată din anumite momente dificile. La 17-17 am riscat totul. Mai erau 12 minute şi le-am spus fetelor, riscăm totul, încercăm să jucăm un 4-2 agresiv, sus, să scoatem două jucătoare daneze din joc, aici mă refer la Burgaard şi Fauske, două jucătoare care au un rol important în echipa lor. Au fost, într-adevăr, momente bune, în care ne-am apărat bine, dar nu a fost suficient, pentru că pe faza de atac am ratat şi chiar uneori nu am avut răbdarea necesară pentru a duce acţiunile până la capăt. Nu e simplu atunci când trebuie să câştigi un meci la şapte goluri. Trebuie să joci foarte exact, nu ai voie şi nu-ţi permiţi să ratezi din situaţii foarte clare. Trebuie să ai foarte multă răbdare, noi ne-am pripit, iar în apărare au fost şi momente de nesincronizare. Am luat 21 de goluri, poate unele chiar mult prea uşor. Dar, per total, nu cred că în apărare am avut noi probleme. Am riscat mult şi în prima repriză cu 7 contra 6 şi o apărare 5+1, ne-a adus un avantaj, însă nu am reuşit să-l gestionăm. Cred că dacă ne-am fi creat un avantaj mai mare, erau şanse mai mari pentru a obţine calificarea. Vă spun la modul cel mai sincer, pentru mine nu exista decât o victorie la şapte goluri. De-asta am şi riscat. Poate o victorie la un gol-două ar fi fost bună pentru palmares, dar atât. Am vizat calificarea, calificare care cred eu că s-a pierdut la Ikast, acolo unde am avut 15 situaţii de «unu la unu», un meci pe care nu l-am gestionat la nivelul altor partide din Liga Naţională. Iar acum, normal, aici am jucat sub presiunea celor şase goluri avans create de Ikast şi orice greşeală şi orice moment mai puţin bun era în dezavantajul nostru. Trebuia să jucăm perfect azi. Poate că echipa a dat tot în meciul de la Cisnădie. S-a autodepăşit, a făcut un meci formidabil. Am avut 20-9, ne-am permis chiar să facem cât mai multe schimbări şi poate că şi acest lucru a contat în mod special în repriza a doua, când nu am mai avut aceeaşi prospeţime, nu am mai fost suficient de clari în joc, a apărut şi starea de nervozitate. Ratările îţi toarnă plumb în picioare. Nemaifiind la acelaşi nivel fizic din prima repriză, a contat acest lucru, iar Ikast a ştiut să profite de lipsa noastră de vitalitate. Au stat mai bine fizic. Poate noi nu am reuşit să ne recuperăm fizic în doar două zile de la meciul de la Cisnădie”, e explicat Pera.

„Trebuie să fim mulţumiţi de parcursul foarte bun din Liga Naţională, de faptul că în acest moment suntem pe primul loc în România”

„Ţin să spun că am avut şi un program infernal în ultima perioadă. Patru deplasări, toate grele, una lungă şi grea la Brăila, deplasare lungă şi cu încărcătură la Braşov, deplasare grea la Ikast, deplasare grea la Cisnădie… Am avut patru meciuri extrem de tari şi cred că acest lucru s-a simţit în repriza a doua. Îmi pare rău că nu am obţinut mai mult pentru suporterii noştri, care au fost minunaţi, au creat o atmosferă incredibilă. Le mulţumesc în numele meu şi al fetelor pentru tot ce au făcut în tribune. Prin ce au realizat ar fi meritat mai mult, dar cred că fetele îşi vor lua revanşa în campionat, acolo unde suntem pe locul 1, am avut un parcurs perfect, am câştigat şi Supercupa. Desigur că suntem supăraţi. Am avut puţin sau mai mult ghinion şi la tragerea la sorţi, am întâlnit o echipă care are foarte multă experienţă în cupele europene. A fost în primele opt echipe din Europa anul trecut, fiind scoasă de Vardar Skopje, finalista Ligii Campionilor. Este echipa care a câştigat şi Cupa EHF în trecut, o formaţie care emite pretenţii şi care îşi doreşte an de an să joace în Liga Campionilor. Noi suntem în primul an în cupele europene, după mulţi de pauză. Poate nu am reuşit să gestionăm fizic şi mental acest program încărcat şi să ducem lupta şi în campionat şi în cupele europene. Totuşi, eu cred că trebuie să fim mulţumiţi de parcursul foarte bun din Liga Naţională, de faptul că în acest moment suntem pe locul 1 în România, cu maxim de puncte. E munca fetelor. Eu nu sunt persoana care la greu critică pe cineva. Este un joc, se întâmplă. Sunt la fel de responsabil ca şi fetele. Suntem cu toţii la victorie şi cu toţii la înfrângere. Revin şi spun că, totuşi, cred că era destul de greu de remontat o diferenţă de şase goluri în faţa unei echipe de talia Ikast-ului, care săptămâna aceasta a câştigat de o manieră categorică în Danemarca, la opt goluri, în deplasare, la o echipă bună. E o echipă în formă. Am încercat şi am făcut tot ce s-a putut pentru a aduce ceva nou în jocul echipei şi a surprinde. Au fost momente în care ne-a reuşit, dar per total, cred eu, echipa care a stat mai bine fizic la Vâlcea a reuşit câştige. Noi am riscat totul. Poate dacă am fi mers mai mult pe siguranţă şi a câştiga meciul la un gol-două, am fi reuşit o victorie. Dar pentru mine obiectivul a fost clar: calificarea! Iar acest lucru nu se putea întâmpla decât dacă riscam”, a mai declarat, printre altele, tehnicianul formaţiei vâlcene. (S.S.)