Florentin Pera: ”Toată săptămâna am lucrat numai şi numai apărare. Acolo am avut probleme”

SCM a câştigat partida cu Dunărea Brăila, punctul forte în această dispută fiind apărarea. La final, antrenorul campioanei, a precizat că prestaţia bună a jucătoarelor sale din defensivă s-a datorat şi antrenamentelor specifice din ultima perioadă. ” E bine că am debutat cu victorie în campionat. Aveam nevoie de un succes de moral. Am avut o primă repriză foarte bună, în care am primit doar şapte goluri, am intrat cu şase goluri diferenţă la pauză. Din păcate, în repriza a doua am avut câteva ratări din situaţii foarte clare şi am dat posibilitatea Brăilei să vină aproape de noi. Treptat, am revenit şi am reuşit să ne creăm un avantaj liniştitor, să câştigăm meciul cu 24-18.

A fost un meci pe care l-am controlat în special datorită fazei de apărare, acolo unde noi am avut foarte multe probleme în perioada de pregătire din această vară. Şi Batinovic a prins o zi foarte bună. Cel mai mult mă bucură, însă, revenirea Aliciei Fernandez, chiar dacă ea e undeva la 60 la sută din capacitate. Nici echipa nu este 100 la sută. Toată săptămâna am lucrat numai şi numai apărare. Trebuie să creăm din nou o echipă foarte puternică în defensivă. Apărarea ne-a ajutat să câştigăm campionatul anul trecut. Multă lumea spunea că Vâlcea nu mai are apărarea din sezonul precedent. Într-adevăr, ne-au plecat nişte jucătoare şi nu este uşor într-un timp atât de scurt să formezi din nou o echipă la nivelul anului trecut. Cu Brăila, am suferit, cred eu, pe atac, însă un pas înainte l-am făcut în faza de apărare şi asta mă mulţumeşte. Mai avem multe lucruri de pus la punct. Am avut o vară mai grea, nu am fost la nivelul dorit pentru că am avut şapte jucătoare noi, multe accidentate. Liscevic, în prima parte, apoi Fernandez, Ana Maria Drăguţ încă nu a intrat, Samara a fost plecată la Naţionala Braziliei şi nu am putut să facem omogenizarea aşa cum ne-am dorit. E normal ca aşteptările să fie mari, dar avem nevoie de timp.

Una peste alta, am demonstrat că Vâlcea va avea un cuvânt greu de spus în România şi în acest an, dar trebuie să luăm lucrurile treptat. Brăila este una din echipele cu pretenţii la cupele europene, are obiectiv locurile 1-5. Această victorie cred că ne va ajuta să creştem şi mai mult. Gândul nostru zboară spre următorul meci, unde ne dorim să facem şi un joc şi mai bun. Sunt convins că vom fi din nou o echipă redutabilă pe faza de apărare, că vom ajunge la nivelul dorit, la nivelul suporterilor noştri minunaţi, care ne susţin necondiţionat, atât acasă, cât şi în deplasare. Sper ca în 21 septembrie, când jucăm cu CSM Bucureşti, să fim într-o formă bună şi să arătăm că şi în acest an suntem puternici”, a declarat Pera. (S.S.)