Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Florentin Pera: „Mă bucură faptul că fetele au rămas cu picioarele pe pământ şi nu s-au relaxat după succesul de la Bucureşti”

La conferinţa de presă de după meciul cu Kastamonu, Florentin Pera a analizat evoluţia elevelor sale şi şi-a lăudat jucătoarele pentru toate rezultatele realizate în acest debut de sezon. De asemenea, şi-a exprimat încrederea că acestea vor rămâne, în continuare, modeste şi vor munci la fel de mult pentru a continua pe acelaşi drum. „Ne-am dorit şi ne-am propus să tranşăm calificarea în turul 3 al Cupei EHF din primul joc. Am avut un început mai echilibrat, poate şi tracul primului meci de cupă europeană, tribunele pline… Nu am reuşit să ne desprindem în primele minute de adversar, dar treptat am fost mai concentraţi atât în apărare, cât şi în atac şi ne-am asigurat un avantaj liniştitor încă de la pauză. Desigur că întotdeauna îţi doreşti mai mult. La pauză le-am spus fetelor că începe meciul de la 0-0, să facem tot ce depinde de noi să ne asigurăm un avantaj cât mai liniştitor pentru retur. Am avut o perioadă bună de joc, în care am avut şi un avantaj de 12 goluri la un moment dat, dar a intervenit o oarecare relaxare, câteva greşeli tehnice, unele ratări, care ne-au costat. Kastamonu este totuşi o echipă de luat în seamă, având în vedere că dispune cred că de opt jucătoare străine. A făcut multe achiziţii în vară. E o echipă care a jucat o semifinală de Cupa EHF, unde se investeşte şi toată lumea îşi doreşte performanţă. Mai mult decât atât, înainte de jocul cu noi, a făcut şi două transferuri destul de bune. A jucat mai puţin Agovici (nu ştiu dacă a intrat), dar este un inter valoros, de la Buducnost. De asemenea, au luat-o pe Bulatovic în extremă dreaptă, o jucătoare care a adus un plus echipei. Prin aceste transferuri cred că ele au arătat că nu vin la Vâlcea să piardă. Dimpotrivă, au venit cu gândul de a se califica. Dar cred eu că echipa noastră a fost mai bună, am dominat în mare parte a jocului, am avut un avantaj destul de mare. Îmi pare rău de anumite nesincronizări din repriza a doua, care au dat posibilitatea echipei din Kastamonu să vină pe contraatac, însă pe undeva sunt şi normale, având în vedere că noi venim după un meci extrem de greu la CSM Bucureşti, după o victorie foarte importantă, a doua în acest debut de sezon împotriva campioanei României şi a uneia dintre cele mai importante echipe din Europa. Jocul de la Bucureşti ne-a obosit, a fost o încărcătură fizică şi mentală ridicată. Totodată, fetele au fost cu picioarele pe pământ şi asta mă bucură, că nu s-au relaxat după un asemenea succes la Bucureşti. Au fost foarte hotărâte pentru a obţine un rezultat pozitiv, care să ne asigure oarecare linişte pentru meciul retur. Vreau să le felicit pentru abordarea jocului, pentru dorinţă, combativitate, pentru că au fost unite. Am şi schimbat sistemul de apărare după pauză. Au fost multe momente în care ne-a dat rezultate bune şi sistemul 5+1, dar mai avem de lucru. Una peste alta, cred că este o victorie muncită, meritată. Este victoria fetelor! Ele sunt principalele artizane. Nu pot să nu o remarc şi pe Yuliya Dumanska, care a făcut din nou un joc foarte bun. A avut parade importante, care ne-au ajutat să ne desprindem pe tabelă. Şi Iryna Glibko a prins o zi bună, Vasileuskaya, Marta Lopez, Alicia Fernandez, la fel. Toate fetele au jucat bine. Eu, de obicei, nominalizez echipa şi am încercat să le imprim această idee şi lor, să fie o echipă, să fim o familie, pentru că aşa am legat 18 victorii, atât în jocurile de verificare, cât şi în cele oficiale. Suntem surpriza acestui început de sezon. E imperios necesar să rămânem modeşti, cu picioarele pe pământ, să muncim la antrenament, ca să eliminăm anumite greşeli care sunt normale. Timpul este extrem de scurt pentru echipa noastră. Marţi jucăm cu Galaţi, apoi vineri plecăm la Bucureşti, iar sâmbătă ne deplasăm în Turcia, pentru returul cu Kastamonu. Fetele fac eforturi foarte mari. Mă bucur că au avut poftă de joc, în mod special pe faza de atac, acolo unde am marcat foarte multe goluri şi asta a plăcut publicului. Pentru că oamenii îşi doresc să vadă cât mai multe goluri. Sunt puţin nemulţumit de anumite momente în apărare, acolo unde am fost un pic prea relaxaţi şi am luat unele goluri pe care în mod normal nu ar fi trebuit să le primim. Dar una peste alta, e un succes important pentru noi. Sper să continuăm pe aceeaşi linie”, a declarat antrenorul SCM-ului, Florentin Pera. (S.S.)