Flacăra se întoarce cu un punct din ultima deplasare din 2019. Horezenii au ratat un penalti la Ghiroda

În această după-amiază, Flacăra Horezu a disputat ultimul meci din deplasare, din turul Ligii a III-a. Formația coordonată de Adi Popa, Cristi Munteanu și Marian Deaconescu a reușit să scoată o remiză pe terenul formației Ghiroda și Giarmata Vii. Partida s-a încheiat la scorul de 1-1. După un început bun al ”olarilor”, gazdele au reușit să echilibreze jocul, iar în minutul 38 au trecut la conducere. Arbitrul a indicat punctul cu var după o intervenție a lui Dinu la un adversar. Tânărul portar al Flacărei, Robert Popa, a respins penalty-ul executat de Baranyi, însă fundașii noștri nu au fost pe fază. Mingea a ajuns la Herci, care l-a învins pe Popa. În căutarea egalării, horezenii și-au creat ocazii de a înscrie, dar nu au putut relansa meciul. Nici din 11 metri nu au marcat. În minutul 55, arbitrul le-a acordat și lor o lovitură de pedeapsă, după o acțiune a lui Simeanu, însă Cristi Munteanu nu a reușit să profite. Golul egalizator a venit târziu, cu patru minute înainte de finalul celor 90, după o fază fixă. Adi Popa a executat o lovitură liberă, portarul timișenilor a respins, mingea a ajuns la Adi Stănică, iar jucătorul Flacărei a împins balonul în plasă, aducând echipei sale un punct prețios.

Egalul de la Ghiroda o menține pe Flacăra pe locul 5. Gruparea din orașul-ceramicii mai are un singur meci de jucat în acest an. Vinerea viitoare, în Treapt, va primi vizita echipei Viitorul Dăești, derby-ul Vâlcii urmând a se disputa de la ora 14.00.

Ghiroda și Giarmata Vii: Barbu – Semeniuc (Șofran 60), Bocșan, Goța, Sabău, Mancaș, Poparadu (Jichici 85), Herci, Ghinescu (Liuba 77), Budur (Țugui 89), Baranyi.

Flacăra Horezu: R. Popa – Bălan, C. Dinu, Munteanu, Samson, Precup, Simeanu (Nuță 85), Stănică, Preda, Georgescu, A. Popa. (S.S.)