Flacăra a ieșit din criză. Adi Popa, decisiv în partida cu Dumbrăvița

În această dupa-amiaza, Flacăra Horezu a primit vizita formației CSC Dumbrăvița, ocupanta locului 6 în Seria a IV-a a Ligii a III-a. Gruparea din orașul administrat de primarul Nicolae Sărdarescu nu mai câștigase de trei etape. Avea nevoie de victorie ca de aer. „Olarii” au reușit să iasă din criză. S-au impus cu scorul de 2-1 în fața timișenilor. Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise în prima repriză. Adi Popa a făcut poate cel mai bun joc al său din acest sezon. Cele două reușite au purtat semnătura acestuia. Antrenorul-jucător al Flacărei a deschis scorul în debutul partidei, după o pasă bună, pe poziție viitoare, a lui Stănică. Popa și-a depășit în viteză adversarul, a pătruns în careu, a trecut și de portar și a trimis balonul în plasă. Oaspeții au avut câteva situații de a restabili egalitatea spre finalul primei reprize, însă tabela s-a schimbat tot favorabil horezenilor. În minutul 45, după o fază similară celei din startul partidei, Popa a avut din nou o viteză în plus față de adversarul direct, i-a luat acestuia fața și a trimis balonul în plasă printre picioarele portarului advers, stabilind scorul pauzei: 2-0.

În partea secundă, ambele formații au mai avut oportunități de a înscrie. La poarta noastră, în câteva rânduri a intervenit Robert Popa foarte bine, iar când el nu a putut, au scos mingea de pe linia porții Samson și Dinu. Până la urmă, timișenii au reușit să marcheze în Treapt, dar prea târziu pentru a mai spera într-un rezultat pozitiv. În prelungiri, Enciu a trimis un lob peste Popa și a stabilit scorul final. S-a terminat 2-1 pentru Flacăra, formație care, în acest joc, nu s-a putut baza pe serviciile atacantului Gueye Mansour, suspendat după meciul de la Pecica.