Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu, pregătită de derby-ul pentru primul loc, cu Universitatea. ”Olarii” au trecut și de obstacolul Filiași

După succesul răsunător din Cupa României, cu FC Argeș, Flacăra Horezu a jucat sâmbătă, 14 septembrie, din nou în Treapt. De această data a primit vizita colegei de serie din Liga a III-a, ACSO Filiași. Meciul a contat pentru etapa a IV-a din Seria a IV-a. Deși ”olarii” au făcut risipă de energie în partida cu trupa lui Dică, de la mijlocul săptămânii, nu au lăsat să se simtă acest lucru în meciul cu ACSO Filiași. Adi Popa și colegii săi au dat o nouă demonstrație de fotbal, iar la final s-au bucurat pentru încă un success.

Flacăra s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la ACSO Filiași. Sebi Preda a prins gustul golului și a punctat și de această dată pentru formația pregătită de Adi Popa, Cristi Munteanu și Marian Deaconescu. Aproape de mijlocul primei reprize, după o pasă primită de la Mansour, acesta a deschis scorul în Treapt: 1-0. Până la pauză, gazdele și-au dublat avantajul. La fel ca și în meciul din Cupa României, cu FC Argeș, din fază fixă, Ștefan Covalschi a centrat, iar golgheterul Mansour s-a aflat la finalizare.

În partea secundă, oaspeții au redus din handicap. La final, însă, diferența a fost tot de două goluri. Samson Nwabueze a reușit să spargă gheața, a ajuns din careul propriu în careul advers și după o altă fază fixă, prelungită, a punctat pentru 3-1. Flacăra e pe 2 în Seria a IV-a. Lupta pentru șefia seriei se dă săptămâna viitoare. Cristi Munteanu și colegii săi vor juca la Severin împotriva liderei Universitatea Craiova. (S.S.)