Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu – lideră în Liga a III-a!

* după ce echipa din Treapt a trecut cu 1-0, pe teren propriu, de Turris-Oltul Tr. Măgurele

În această după amiază, Flacăra Horezu a reuşit să câştige un nou meci important în Liga a III-a. De această dată, echipa vâlceană a depăşit formaţia teleormăneană Turris-Oltul Tr. Măgurele, în faţa căreia Adi Popa & Co. s-au impus la limită, cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Radu Georgescu, în minutul 25. Şi jucătorii antrenaţi de Erik Lincar au înscris o dată, în minutul 88, şi ar fi putut pleca totuşi din Treapt cu un punct, dar arbitrul Vlad Baban, din Iaşi, le-a anulat golul pe motiv de fault în atac.

Zi nefastă pentru formaţiile antrenate de Erik Lincar şi Adi Dulcea

În urma acestui rezultat, echipa din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu a acumulat 20 de puncte şi a urcat pe primul loc în Seria a III-a. Flacăra Horezu este urmată în clasament de AS SR Braşov (19 puncte), care în această rundă s-a impus în deplasare, la ACSO Filiaşi, cu scorul de 4-2. Poziţiile 3-4 sunt ocupate, în prezent, de Turris-Oltul Tr. Măgurele şi Unirea Bascov, ambele având câte 18 puncte. Şi echipa antrenată de Adi Dulcea a avut o zi nefastă în această rundă, după ce a pierdut cu 2-0 meciul de pe teren propriu cu FC „U” Craiova.

Etapa viitoare, horezenii vor înfrunta o altă grupare teleormăneană

În următoarea rundă din Liga a III-a, care va avea loc week-end-ul viitor, Flacăra Horezu va evolua în deplasare, în fieful formaţiei CSM Alexandria. După primele nouă runde din acest sezon, echipa teleormăneană ocupă doar locul 12 în clasamentul Seriei a III-a, cu 11 puncte în cont. Meciul de la Alexandria se va disputa sâmbătă, 27 octombrie, de la ora 15.00. (N.C.)