Flacăra Horezu, la a treia înfrângere în Liga a III-a. „Olarii” au pierdut în fieful liderei Tr. Măgurele

• formaţia antrenată de Erik Lincar s-a impus cu scorul de 2-0 şi şi-a consolidat astfel locul 1 în clasament

Flacăra Horezu a oferit o replică dârză liderei incontestabile a Seriei a III-a, Turris-Oltul Tr. Măgurele, în meciul pe care l-a disputat sâmbătă, 20 aprilie, în deplasare. Fotbaliştii din Treapt au fost nevoiţi însă să se recunoască învinşi la final, cu scorul de 2-0 (după 1-0, la pauză). Formaţia antrenată de Erik Lincar a punctat prin Claudiu Dragu (în minutul 10) şi Adrian Voicu (48).
Adi Popa, Florin Matache & Co. s-au ridicat în dese rânduri la nivelul derbiului şi le-au pus numeroase probleme teleormănenilor. Mai mult decât atât, „olarii” au irosit şi câteva ocazii de a înscrie (prin Cristi Munteanu, Alex Cioablă şi Samson Nwabueze). Dacă ar fi reuşit să transforme în gol măcar una dintre acestea, ar fi schimbat, cu siguranţă, şi soarta partidei.

Cele două goluri ale teleormănenilor, suspecte de greşeli de arbitraj

Pe de altă parte, din păcate, week-end-ul trecut, vâlcenii au avut ghinion şi dintr-un alt punct de vedere. Din câte se pare, cele două goluri marcate de Turris-Oltul Tr. Măgurele ar fi survenit în urma unor greşeli de arbitraj ale celor doi asistenţi. Astfel, în minutul 10, în loc să indice aut de poartă pentru Flacăra Horezu, un tuşier le-a oferit teleormănenilor posibilitatea de a executa o lovitură de colţ. Iar jucătorii echipei gazdă au reuşit chiar să deschidă scorul din cornerul de care au beneficiat: 1-0. Imediat după pauză, în minutul 48, a fost rândul celuilalt arbitru de margine să greşească şi să nu sancţioneze un posibil ofsaid în care s-ar fi aflat un teleormănean. Iniţial, portarul horezenilor, Florin Matache, a respins mingea şutată de un adversar, după care aceasta a sărit la Adrian Voicu, care s-ar fi aflat în poziţie de ofsaid, iar atacantul lui Erik Lincar a majorat diferenţa pentru lidera Seriei a III-a: 2-0.
Rezultatul stabilit în debutul reprizei secunde a rămas neschimbat până la final, astfel că Turris-Oltul Tr. Măgurele şi-a consolidat locul 1 în clasament, în timp ce Flacăra Horezu a picat pe locul 3. În acest duel, pentru gruparea din Treapt au evoluat următorii jucători: Florin Matache – Samson Nwabueze (Radu Georgescu), Ciprian Dinu, Cristi Munteanu, Ştefănel Covalschi, Răzvan Olteanu, Sebastian Bobină (Raul Nistor), Adi Popa, Ionuţ Simeanu (Ionuţ Gonzales Neamţu), Alex-Luchian Butoi (Vali Munteanu), Alex Cioablă. (N.C.)