Flacăra Horezu, învinsă de Unirea Bascov în Zăvoi

La mijlocul acestei săptămâni, mai precis miercuri, 6 februarie, Flacăra Horezu a disputat primul meci amical din perioada de pauză de iarnă. Formaţia din Treapt a înfruntat colega de eşalon şi de serie, Unirea Bascov. Partida s-a disputat pe stadionul sintetic din Zăvoi şi s-a încheiat cu victoria formaţiei argeşene, cu scorul de 2-0 (după 0-0, la pauză). Echipa antrenată de vâlceanul Adi Dulcea s-a întărit considerabil în această vacanţă, iar jucătorii nou-legitimaţi s-au integrat perfect în angrenaj. De partea cealaltă, „olarii” pregătiţi de Adi Popa şi Florin Matache au circumstanţe atenuante pentru acest eşec, deoarece duelul cu Unirea Bascov a fost doar primul pe care l-au disputat de la reluarea antrenamentelor, reunirea lotului având loc pe 21 ianuarie. Aşa cum se cunoaşte, Flacăra Horezu s-a aflat şi în cantonament săptămâna trecută, aşa că se poate spune că testul nu e edificator pentru ce va urma.
Flacăra a început meciul de pe sinteticul din Zăvoi aproape cu echipa standard cu care a făcut senzaţie în turul Ligii a III-a, la finele căruia se află pe locul secund în Seria a III-a. Astfel, pentru horezeni au evoluat Florin Matache – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Alex-Luchian Butoi, Răzvan Olteanu, Raul Nistor, Vali Munteanu, Ionuţ Gonzales Neamţu, Radu Georgescu, Alex Cioablă. Ulterior, în repriza secundă, pentru trupa din Treapt au jucat Denis Vlădoi – Vlăduţ Bălan, Andrei Iovan, Ciprian Dinu, Ştefănel Covalschi, Adi Popa, Preda, Ionuţ Simeanu, Emilian Bârziche, Eduard Neacşu, Florică Păun. Tot după pauză au mai fost însă introduşi pe teren Ştefan Chelcea şi Sebastian Bobină. (N.C.)