Flacăra Horezu, doar remiză pe teren propriu, cu AFC Hermannstadt 2

• duelul de sâmbăta trecută s-a încheiat cu scorul de 1-1, cele două goluri fiind marcate după minutul 88

Flacăra Horezu a terminat doar la egalitate meciul pe care l-a disputat la finele săptămânii trecute, pe teren propriu, în compania echipei AFC Hermannstadt 2. Duelul de sâmbătă, 9 martie, s-a încheiat cu scorul de 1-1 (după 0-0, la pauză), cele două goluri fiind înscrise în ultimele minute de joc. Oaspeţii au marcat primii, în minutul 88, prin Loren Niţă, „olarii” reuşind să restabilească egalitatea în primul minut de prelungiri, prin Cristi Munteanu.

„Olarii” au irosit numeroase ocazii de gol

În ciuda rezultatului final, Adi Popa, Florin Matache & Co. au făcut o impresie frumoasă la prima apariţie în faţa propriilor suporteri din acest an. Horezenii şi-au creat numeroase ocazii de gol, însă mingea parcă n-a vrut să intre în poartă, aşa cum au recunoscut la final oficialii din Treapt. Şansele de gol ale formaţiei vâlcene au fost irosite de Alex Cioablă, Radu Georgescu, Samson Nwabueze, Vali Munteanu şi Adi Popa. Pe de altă parte, Raul Nistor şi nigerianul Samson Nwabueze au trimis mingea în bară, primul – printr-un şut, iar al doilea – cu capul, după o fază fixă (corner).

Sibienii au marcat contrar cursului jocului

Contrar cursului jocului, adversarii au deschis scorul în minutul 88. În acel moment, când totul părea pierdut şi nici cel mai înfocat suporter nu mai credea într-o revenire, horezenii au strâns însă rândurile şi s-au năpustit şi mai tare spre poarta sibiană. Iar eforturile le-au fost răsplătite, în sfârşit, în minutul 90+1, când fundaşul central Cristi Munteanu avea să egaleze şi să facă dreptate.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Florin Matache – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristi Munteanu, Ştefănel Covalschi (Radu Georgescu), Răzvan Olteanu (Vali Munteanu), Ionuţ Simeanu, Adi Popa, Raul Nistor, Alex Luchian Butoi, Florin Cioablă. (N.C.)