Liga 6Fotbal

Flacăra Horezu a câştigat şi la Dăeşti

* la 0-0, gazdele au ratat un penalty

Miercuri, 16 mai, în intermediară, Flacăra Horezu a jucat în deplasare, la Fedeleşoiu, cu cea de-a treia clasată, Viitorul Dăeşti. S-a mai întâmplat acest lucru şi în startul sezonului, mai exact în etapa a doua. Atunci, horezenii au câştigat cu emoţii, pe final, la limită, cu scorul de 3-2. Şi de această dată, Viitorul şi-a vândut scump pielea în faţa liderei, pe care a ţinut-o în şah o repriză şi jumătate. În prima parte a întâlnirii, elevii lui Mangalagiu puteau trece la timonă. În minutul 36, Buşi a arătat punctul cu var, însă Bucei a ratat din 11 metri. Echilibrul, pe tabelă, s-a menţinut până în minutul 65. Verdeş a reluat balonul cu capul în plasă, după o centrare perfectă, din corner, a lui Gabriel Precup (FOTO). După ce şi-a făcut datoria, Verdeş a părăsit terenul de joc, acuzând o problemă musculară (întindere). 2-0 pentru Flacăra a fost scorul final. Acelaşi jucător care şi-a trecut în cont assist-ul, Gabriel Precup, a reuşit un euro-gol: şut din prima, fără preluare, cu „şiretul exterior”, de la 25 metri, direct în plasă. Pentru trupa lui Adi Popa a fost cel de-al 26-lea succes din acest sezon. (S.S.)