Flacăra Horezu a câştigat la Voluntari şi a urcat pe podium în Liga a III-a

* echipa din Treapt s-a impus cu 2-0, aceasta fiind cea de-a doua victorie obţinută pe „mâna” lui Ionuţ Gonzales Neamţu

La finele săptămânii trecute, Flacăra Horezu a bifat o nouă victorie în Liga a III-a! Astfel, vineri, 12 octombrie, Adi Popa & Co. s-au impus fără dubii în deplasare, în fieful echipei FC Voluntari 2, cu scorul de 2-0 (după 0-0, la pauză). Golurile victoriei au fost marcate de Ionuţ Gonzales Neamţu, în ultimul sfert de oră al meciului, în minutele 75 şi 81. Aşa cum se cunoaşte, în acest sezon, echipa horezeană şi-a adăugat trei puncte în cont graţie aceluiaşi jucător şi în partida anterioară câştigată în deplasare, la CSM Flacăra Moreni (1-0), pe 14 septembrie.

„Olarii” le-au fost superiori jucătorilor ilfoveni la toate capitolele

Chiar dacă reuşitele au picat abia pe final, vâlcenii au fost cei care au controlat jocul de la un capăt la celălalt, având o posesie mai bună şi mai multe atacuri decât jucătorii ilfoveni. Flacăra Horezu a avut iniţiativa încă din prima repriză, dar, deşi a atacat în valuri, golul a întârziat să vină. Dominarea autoritară e evidenţiată şi de cifrele de la final ale meciului: raportul cornerelor a fost de 10-1 pentru horezeni, loviturile noastre de colţ fiind împărţite în mod egal în cele două reprize. La acest capitol, elevii lui Tibi Bălan au avut un singur corner, în minutul 3. Tot astfel, vâlcenii au mai fost superiori la şuturile pe poartă (4-2) şi la cele pe lângă (10-4), dar şi la posesie (53-47). Toate acestea, spun multe despre cum s-a jucat la Voluntari, pe Stadionul „Gheorghe Dincă”.

Horezenii au irosit patru ocazii mari până ce au găsit drumul spre gol

Până la cele două „boabe” din ultimul sfert de oră, Flacăra Horezu a irosit patru ocazii mari de a deschide scorul, prin Samson Nwabueze, Radu Georgescu, Florin Cioablă şi Cristi Munteanu. Primul gol a picat în urma unei frumoase acţiuni colective de atac: Radu Georgescu a driblat un adversar, i-a pasat lui Adi Popa, care a trecut la rândul său de un ilfovean şi i-a trimis mingea mai departe lui Ionuţ Neamţu. Atacantul echipei din Treapt a făcut preluarea direct pe lângă fundaşul central al formaţiei din Voluntari şi a înscris: 1-0. Ulterior, horezenii şi-au majorat avantajul după o fază fixă: mingea a fost respinsă iniţial de ilfoveni, dar a ajuns la acelaşi Ionuţ Neamţu, care a şutat din întoarcere, din interiorul careului, fără speranţe pentru portarul echipei gazdă. În drumul spre plasă, balonul a fost deviat însă uşor şi de un fundaş ilfovean. În condiţiile în care meciul era deja jucat la 2-0, în ultimele 10 minute nu au mai fost deloc ocazii de gol la cele două porţi.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Emilian Bârziche – Răzvan Olteanu, Sebastian Bobină (Vlăduţ Bălan) – Adi Popa, Raul Nistor (Radu Georgescu) – Eduard Neacşu, Florin Cioablă (Ionuţ Gonzales Neamţu). (N.C.)