Liga IIIDiverse

„Flacăra a dat recital!” Scor incredibil la Horezu, în meciul de baraj cu Rapid Buzescu!

* Adi Popa & Co. s-au impus cu 8-0 şi au tranşat deşa promovarea în Liga a III-a în favoarea lor

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 16 iunie, Flacăra Horezu a jucat în stil de mare campioană meciul cu Rapid Buzescu (din Teleorman), manşa tur a barajului de promovare în Liga a III-a! Adrian Popa şi ceilalţi fotbalişti din Treapt au făcut o primă repriză cu totul admirabilă, astfel că, încă de la pauză, aveau un avantaj net pe tabela de marcaj: 5-0! Golurile au fost marcate, în ordine, de Ovidiu Popescu (minutul 15), Bobi Verdeş (21, 23), Raul Nistor (30) şi Radu Georgescu (37). Şi, pentru că era nevoie şi de aşa ceva, sarabanda de goluri de la poarta adversarilor a fost însoţită frenetic din tribune de uralele spectatorilor, care au strigat într-una „Festival! Festival! Flacăra dă recital!” şi „Flacăra! Flacăra! Campioana din Vâlcea!”.
Deşi mulţi dintre cei aproape 1000 de spectatori horezeni şi-au pus întrebarea apoi dacă teleormănenii vor mai reveni de la vestiare şi după pauză (şi pe bună dreptate!), trupa din judeţul lui Liviu Dragnea „a avut curajul” totuşi să intre, din nou, pe teren. Şi, cu toate că, din tribune, în Treapt, s-a strigat frenetic, după cel de-al cincilea gol, „opriţi măcelul!”, iar fotbaliştii horezeni au slăbit vizibil ritmul, scorul a luat proporţii şi în cel de-al doilea mitan.

După 5-0 la pauză, horezenii au mai marcat de încă trei ori în repriza secundă

Jocul „de-a şoarecele şi pisica” a continuat, iar campioana Vâlcii a mai marcat de încă trei ori în repriza secundă, prin Raul Nistor (minutul 60), Samson Nwabueze (75) şi juniorul Ionuţ Simeanu (84), toţi punctând cu şuturi splendide, din afara careului de 16 metri. Astfel, partida s-a încheiat cu scorul de 8-0, rezultat care nu mai lasă niciun dubiu în ceea ce priveşte echipa care a promovat în Liga a III-a din acest duel: Flacăra Horezu!
În aceste condiţii, manşa retur, care e programată sâmbătă, 23 iunie, pe terenul celor de la Rapid Buzescu, nu va mai fi decât un antrenament cu public pentru fotbaliştii primarului Nicolae Sărdărescu.
În acest duel, care va intra fără îndoială în istoria fotbalului judeţean (şi nu numai), pentru campioana Vâlcii au evoluat următorii jucători: Matache – Samson, Ciprian Dinu, Scheau (Ionuţ Vladu ’67), Covalschi – Ovidiu Popescu, Precup, Adrian Popa, Raul Nistor (Ionuţ Simeanu ’67) – Radu Georgescu (Adrian Stănică ’43), Bobi Verdeş (Oprescu ’67). (N.C.)