Liga 6

Flacăra a „ars” cu folos la Călimăneşti (1-0). Juniorul Ionuţ Simeanu şi portarul Florin Matache, artizanii victorei

Experienţa numeroşilor jucători de ligi naţionale pe care Flacăra Horezu îi are în lot şi-a spus cuvântul în derbiul cu Cozia Călimăneşti, care a avut loc week-end-ul trecut, mai precis sâmbătă, 30 septembrie, pe terenul formaţiei din oraşul administrat de primarul Florinel Constantinescu. Partida s-a încheiat cu victoria la limită a trupei din Treapt, cu scorul de 1-0.

Golul din minutul 19, cel mai important marcat până acum de tânărul Simeanu

Meciul din staţiune a început într-o notă de tatonare, niciuna dintre cele două combatante nefiind dispuse să rişte prea mult. Prima şansă de gol au avut horezenii, în minutul 13, la o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga, când căpitanul de echipă, Raul Nistor, a trimis mingea centimetric pe lângă bara laterală a buturilor adverse. Cozia Călimăneşti a replicat printr-un un şut pe centrul porţii, de la circa 10 metri, al lui Cosmin Marinaş, dar goal-keeper-ul Florin Matache a prins balonul fără probleme.
Unicul gol al confruntării de la Călimăneşti a fost marcat în minutul 19 de juniorul Ionuţ Simeanu. O pasă precisă a unui coechipier l-a găsit complet liber, în mijlocul careului de 16 metri, pe tânărul fotbalist în vârstă de doar 17 ani (care a fost transferat din Zăvoi), iar acesta a punctat cu un şut pe jos, lângă bara dreaptă a portarului Florin Diaconu: 0-1.

Grigore Ceapă n-a reuşit să-l învingă pe „eroul de la Liberec” din penalti

Călimăneştenii au avut şansa să egaleze în minutul 28, când centralul Daniel Demetrescu le-a acordat un penalti, după ce Dumitru Schinteie a fost secerat chiar pe linia careului de 16 metri. Grigore Ceapă a însă ratat lovitura de la 11 metri, mingea fiind apărată de goal-keeper-ul Florin Matache.
Elevii lui Vasile Ilinca au acuzat din plin şocul golului încasat, dar şi a penaltiului ratat, astfel că, până la pauză, horezenii au mai avut alte două mari oportunităţi de a înscrie, pe care le-au irosit însă cu nonşalanţă. În minutul 36, prin Bobi Verdeş, care a reluat din 6 metri, din plonjon, cu capul, singur cu portarul Florin Diaconu, peste transversală. Apoi, în minutul 43, prin Gabriel Precup, care a scăpat singur spre buturile Coziei, dar a şutat mult pe lângă bara dreaptă, din 10 metri. În plus, Flacărei i s-a anulat şi un gol: un şut al unui horezean a fost respins în faţă de portarul Florin Diaconu, mingea a ajuns la Bobi Verdeş, care a înscris, dar asistentul Florin Păunescu a semnalizat faptul că atacantul din Treapt se afla în ofsaid.

Repriza secundă a aparţinut călimăneştenilor, dar golul egalizator nu a venit

În repriza secundă, pe teren a intrat o echipă călimăneşteană mult mai determinată. Cozia şi-a impus jocul şi şi-a creat câteva ocazii de a restabili egalitatea, dar mingea nu a vrut să intre în poarta bravului Florin Matache. Mai întâi, a fost un şut cu pământul al lui Cosmin Marinaş, prins de goal-keeper-ul Flacărei, după care au urmat două preluări greşite ale lui Grigore Ceapă şi Răzvan Milosteanu, în careul de 6 metri. În minutul 70, după un corner, Ştefan Răcăreanu a reluat cu capul peste transversală, din 8 metri. În fine, în minutul 75, Grigore Ceapă a pătruns pe partea dreaptă, a centrat pentru Leo Săraru, care a şutat peste transversală, din 10 metri.
Astfel s-a scris istoria acestui meci în urma căruia Flacăra Horezu şi-a consolidat poziţia de lideră a Superligii. Însă, dacă punem însă la socoteală penaltiul ratat de Grigore Ceapă şi ocaziile irosite de Cozia după pauză (totuşi, mai puţin clare decât ale horezenilor din prima repriză), poate că echitabil ar fi fost un egal în derbiul de la Călimăneşti. Fotbalul se joacă însă pe goluri, iar la acest capitol Flacăra Horezu a fost superioară. Fotbaliştii din Treapt au punctaj maxim după primele şapte etape ale sezonului şi confirmă că, în acest an, sunt marii favoriţi la câştigarea titlului judeţean. (N.C.)

Cozia Călimăneşti – Flacăra Horezu 0-1 (0-1)
A marcat: Ionuţ Simeanu (19)

Au evoluat echipele:
• Cozia Călimăneşti: Florin Diaconu – Adrian Mazilu (Nonis Duca ’67), Alexandru Ştefan, Marian Chiripuş, Ştefan Răcăreanu, Octavian Marinescu, Grigore Ceapă, Dumitru Schinteie, Andrei Tisoaica, Cosmin Marinaş (Leo Săraru ’61), Răzvan Milosteanu (Marinel Ciocotoiu ’78).
• Flacăra Horezu: Florin Matache – Ionuţ Scheau, Alexandru Vladu, Ciprian Dinu, Marin Covalschi (Radu Georgescu ’46), Gabriel Precup, Raul Nistor (Alexandru Zamfirescu ’73), Adrian Popa, Ionuţ Simeanu (David Oprescu ’90+3), Gabriel Stănică, Bobi Verdeş (Robert Chira ’83).