Liga Nationala

Final de sezon în genunchi pentru HCM! Echipa vâlceană, învinsă de Măgura Cisnădie, în Sala Traian

HCM Rm. Vâlcea a disputat în această după amiază ultimul meci de pe teren propriu din actualul sezon al Ligii Florilor. Formaţia antrenată de Gheorghe Sbora a înfruntat Măgura Cisnădie, principală rivală în lupta pentru locul 3 pe podium. Din păcate, Iryna Glibko & Co. n-au reuşit să-şi ia la revedere de la suporteri printr-o victorie. Gruparea din judeţul Sibiu s-a impus cu scorul de 27-25 (după 13-13, la pauză) şi speră încă chiar la o clasare pe locul 2 în Liga Florilor.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată şi s-a încheiat la egalitate

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, dar vâlcencele s-au aflat totuşi minute bune în avantaj pe tabela de marcaj. HCM a început bine meciul şi a avut două goluri diferenţă în primele 10 minute de joc (4-2, 5-3). Sibiencele au replicat imediat şi au trecut la rândul lor în avantaj (7-6, 9-8), dar echipa vâlceană a revenit repede la conducere pe tabela de marcaj (12-10, în minutul 26). Finalul reprizei a aparţinut însă adversarelor, care au reuşit să restabilească egalitatea (13-13).

În minutul 46, sibiencele au avut un avantaj de patru goluri (21-17)

După revenirea de la vestiare, jocul HCM-ului s-a „rupt”, iar handbalistele antrenate de Alexandru Weber au preluat conducerea şi s-au desprins chiar la patru „lungimi”: 21-17 (în minutul 46). HCM a revenit repede în joc, iar în minutul 53 scorul era din nou egal: 22-22. Cele două formaţii au mers cap la cap (23-23, 24-24) până în minutul 57, când Măgura Cisnădie a luat din nou un avantaj de două goluri (26-24), care s-a dovedit a fi suficient pentru a-şi trece în cont o victorie de senzaţie în Sala Traian. Deşi au încercat să obţină măcar un punct din ultima confruntare în faţa suporterilor proprii, vâlcencele n-au reuşit acest lucru, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 27-25 pentru trupa sibiană. (N.C.)