FC Băbeni 2 merge din victorie în victorie! Claudiu Şchiopu şi colegii săi au ajuns la cel de-al treilea succes consecutiv

Campioana en-titre de la Liga a V-a, FC Băbeni 2, a început cu stângul sezonul de Liga a IV-a. În prima etapă nu s-a prezentat la Valea Mare, apoi a pierdut cu 8-2 meciul cu Minerul Berbeşti şi cu 2-1 partida cu Olteţul Bălceşti. „În primele două etape nu am reuşit să ne strângem. Eu şi alţi băieţi de la echipă am fost plecaţi în concediu. Cu Olteţul Bălceşti, am condus cu 1-0 până în minutul 70, am ratat şi un penalti şi am pierdut cu 2-1. Acum situaţia e alta. Avem deja trei victorii consecutive. Mergem din bine în mai bine. Sper să legăm cât mai multe victorii. Nu mi se pare că nivelul este mult mai ridicat decât la Liga a V-a. Dacă avem tot lotul la dispoziţie, cred că putem crea probleme oricărui adversar din serie”, a precizat Claudiu Şchiopu, cu privire la startul acestui sezon. Ulterior partidelor cu Berbeşti şi Bălceşti, FC Băbeni 2 nu a mai pierdut nici un meci. A câştigat confruntarea cu Sportul Genuneni (cu 2-1), s-a impus cu 3-2 în faţa celor de la Ştiinţa Grădiştea, iar duminică, 7 octombrie, a câştigat şi derby-ul orgoliilor, cu Oltul Ioneşti. „Satelitul” celor de la FC Băbeni s-au impus cu scorul de 2-1 în faţa vecinilor de la Ioneşti. „Nu am făcut multe transferuri. A venit un singur jucător, de la Mădulari (n.r. – Paul Stroe). De la prima echipă îl avem pe juniorul Cătălin Dobre. El este şi golgheterul nostru. Are cinci goluri marcate. Tot el a înscris şi golul victoriei, cu Oltul Ioneşti. Am avut meci greu în această etapă. Cei de la Ioneşti au echipă bună. Au condus cu 1-0. Am luat gol în urma unei faze fixe, din corner. Pe finalul reprizei am egalat tot în urma unui corner. Marian Radu a marcat. La mijlocul reprizei secunde, am rămas în inferioritate numerică. Cosmin Negrea a primit cartonaşul roşu. Din acel moment ne-am gândit doar să ţinem de rezultat, să ne retragem în apărare, să tragem de timp, să nu pierdem. Era bun şi un egal, în condiţiile date. Când nimeni nu se aştepta, în minutul 89, Cătălin Dobre a înscris golul de 2-1, cu stângul, de undeva din partea stângă”, a spus Claudiu Şchiopu. Altfel, din acest sezon, campioana en-titre de la Liga a V-a are şi un echipament nou, primit de la Paradis Royal, sponsorul care în fiecare an le face băbenarilor astfel de surprize.